Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Vruće javno izlaganje ID PPUG-a Umaga! 214 oštećenih vlasnika parcela negodovalo: „Smanjili ste nam vrijednost zemlje i tko će uopće htjeti kupiti sada naše parcele?!“
Nakon 60 godina čekanja i pokušaja dogovora, Grad prenamjenom oštetio 214 vlasnika parcela u Alberima
Umag - Neočekivano veliki broj zainteresiranih građana pojavio se na prošlotjednom javnom izlaganju ID PPUG-a Umaga u gradskoj vijećnici, održanom u 11 sati. Više od stotinjak pristiglih građana, najviše iz Republike Slovenije, nije se uspjelo ugurati u dvoranu, pa je dio ostao u velikom ulaznom holu. Neki su se glasno rogoborili da je u prostoru prevruće, ali vruća je bila i atmosfera koju su “zapalili” pojedini sudionici rasprave. ID PPUG-a predstavila je Jasminka Peharda Doblanović iz tvrtke Urban plan d.o.o. Pula, koja je izrađivač plana, a raspravu su još vodili i koordinirali pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i prostorno planiranje Diego Banković i voditeljica odsjeka za prostorno planiranje Martina Bencich. Uvodno je kao razloge za ponovno pokretanje izrade ID PPUG-a Peharda navela analizu i mogućnost proširenja tj. korekcije građevinskih područja na temelju pristiglih zahtjeva tvrtki i građana u periodu od zadnjih izmjena i dopuna plana, mogućnosti proširenja granica građevinskog područja naselja kao i zbog veće zaštite obalnog pojasa. Pa je tako istaknula da je Odluka o izradi novih izmjena i dopuna PPUG-a izglasana na gradskom vijeću u listopadu 2021., a još prije toga je u srpnju iste godine usvojen ID PPUG Umaga, prvi nakon donesenog temeljnog plana PPUG-a iz 2004. Dakle, u tom periodu od 2004. nije se ništa poglavito mijenjalo u prostoru Grada Umaga.
Prihvaćeno 70-ak zahtjeva građana
Nakon uvodnog obrazloženja otvorena je rasprava i zainteresirani su se aktivno uključili. Velik dio pitanja odnosio se na proširenje građevinskog obuhvata u vlasništvu pojedinaca, ali im nije precizno odgovoreno, teško je bilo reći iz rukava” bi li se mogao prihvatiti njihov prijedlog , pa je primjedba i prijedlog stavljen u izvještaj, a neki su upućeni na direktan razgovor u prostorije upravnog odjela s kompetentnim službenicima.
Najveći dio diskusije vodio se oko prijedloga izmjena i dopuna plana u zaštićenom obalnom pojasu. Marina Paretića, inače gradskog vijećnika, zanimalo je da li se ovim prijedlogom plana regulira legalizacija bespravno sagrađenih ugostiteljskih terasa na južnoj šetnici (obali Sv. Pelegrina) u povijesnoj jezgri. Drugo njegovo pitanje se odnosilo na broj pozitivno riješenih zahtjeva građana.
Peharda je odgovorila da ovim planom ne postoji mogućnost legalizacije bespravno sagrađenih objekata, to se moglo legalizirati temeljem drugog zakona, onog o legalizaciji (sve što je bilo bespravno sagrađeno do 2011.), a sada više ne postoji ta mogućnost. Bencich ga je potom informirala da su zahtjevi građana koji su razmotreni preneseni iz prošlog ID PPUG-a plus ovi koji su pristigli u toku novog postupka, a radilo se o cca 200 zahtjeva od čega je prihvaćeno nekih 70-ak.
Gdje žive stanovnici nema urbanizacije, ali se zato sportsko rekreacijski Zlatorog urbanizirao!
Branko Lakošeljac je prvo predložio da se obuhvati naselja bespravno sagrađenih pa potom legaliziranih stave nekom oznakom na kartu IDPPUG-a. Zatim je obrazložio prijedlog svog projekta od društvenog interesa iz domene socijalnog turizma za kojega se zalaže punih 13 godina, ali ne nailazi na odobravanje lokalne vlasti.
-Tu u Finidi u zaljevu, preko puta auto-kampa, predložio sam da se predvidi R1, sportsko-rekreacijska zona. Izradio sam projekt gdje bi se osobe s posebnim potrebama, osobe s invaliditetom, paraplegičari I sl. mogli baviti sportom I rekreacijom na kopnu i na moru. Razgovore sam obavio i s Društvom tjelesnih invalida Hrvatske. Ministarstvo turizma i druge više instance, od Županije i Turističke zajednice županije su podržale u pisanoj formi ovaj plemeniti projekt, samo u Umagu nailazim na odbijanje, jer me smatraju neozbiljnim i već sam obolio od traženja da se ovdje predvidi zona R1, naveo je u svom emotivnom nastupu, pa još jednom dao svoje prijedloge na plan.
- Predlažem da stavite R1 u tri zone, vojarnu Petrovija, Fratarsku šumu i Finidu, zaključio je izlaganje.
Veljko Ivančić je uvodno pred brojnim auditorijem istaknuo da ne govori iz osobnih interesa, već u ime udruge “Naši ljudi/Gente nostra”.
-Prvo bih se nadovezao na izjave svog prethodnika Ivice Petrokova koji je predložio da se proširi jedan dio građevinskog obuhvata u naselju Đuba gdje je vlasnik nekretnine, pa mu je pojašnjeno zašto ne može. Ali tu žive ljudi, dok ste s druge strane u prošlim ID PPUG-a urbanizirali sportsko rekreacijsku zonu Sv. Pelegrina (Zlatorog!) gdje je većinska parcela gradska. Znači, da Grad Umag itekako odlučuje o namjeni svog prostora na udaljenosti 100 metara od mora, jer je netko očito pokazao interes za tu zonu. Znači, gdje je vlasništvo Grada Umaga sportsko- rekreacijska zona se proširuje u građevinsko područje sve do ceste i tu će jednoga niknuti samostojeći objekti sa po šest stambenih jedinica, točnije apartmana. I dok se javno nastupa da se mora ograničiti apartmanizacija mi je tu razvijamo, kazao je energični Ivančić pa promijenio fokus interesa usredotočivši se na naselje Alberi.
Netko gradi na samoj plaži, a nekome parcele postale rekreacijska zona!
-Ako sam primijetio dobro ispod resorta Petram postoji 214 vlasnika privatnih parcela od kojih su neke kupljene prije više od 60 godina, a ne jučer! Zanima me, da li vi radite prema stručnim propisima i kriterijima ili prema narudžbi naručitelja, Grada Umaga? Koliki je odnos struke a koliki politike? Tu ste predvidjeli ovim vlasnicima privatnih parcela zonu rekreacije, a do sada je to bila turistička zona T1 i T2. Pa ovo je bezveze! Evo ja sam iz Pelegrina. I kad ovo postane, ako postane, zona rekreacije, hoću li ja kad tu dođem ići kod gospođe (pokazuje na jednu vlasnicu parcele u Alberima) i zamolit ju da na njenoj parceli malo trčkaram? Rekreiram se. Nisam ja od jučer. Opet je nekome postalo interesantno ovo područje i taj netko preko Grada pokušava na ovaj način njima na privatnim parcelama odrediti rekreaciju - R. A na rekreacijskoj zoni (R) ne mogu staviti niti kemijski WC, što znači da se ne mogu ni rekreirati jer neće imati kamo ići piškiti! Dok u podnožju tih parcela, grade se objekti, a ima i onih koji to nisu vidjeli. Gradi se ni manje ni više nego restoran na kamenju, na samoj plaži, na obali, na pomorskom dobru. Sada se nadovezujem na pitanje Paretića kada je pitao za terase naših ugostitelja. Njima se neće moći legalizirati bespravno sagrađene terase, a tu se bez problema gradi na prirodnoj plaži restoran 108 metara2 površine, sa 168 sjedećih mjesta na pomorskom dobru, na kamenitoj obali. Znači, to se tu može raditi jer je netko htio i odlučio, a gore si vlasnici na zoni R neće moći staviti ni kemijski WC. Objasnite mi funkciju R. Što označava zona rekreacije, pitao je ljutito Ivančić a dvoranom se zaorio pljesak.
-R na obalnom području, nije samo na ovoj lokaciji. Ovo je turističko područje određeno Županijskim planom kao turističko razvojno područje koje je sada u aktualnom planu T1 i T2, ali po Zakonu nema gradnje unutar 100 m2 objasnila je Bencich, ali skočila sebi u usta jer Grad dopušta zato gradnju i betonizaciju nešto niže na samoj divljoj plaži! I ti su veliki građevinski zahvati u tijeku!!! Istovremeno je netko od sudionika (Danijel), vlasnika jedne od 214 parcela ustvrdio: “Vi ste nas oštetili. Tko će nas obešteti? Smanjili ste nam vrijednost zemlje i tko će uopće htjeti kupiti sada naše rekreacijske parcele, a bile su u građevinskom obuhvatu turističke namjene T1 i T2?“ Peharda mu je pojasnila da sve mora biti usklađeno s Planom IŽ, i da su planovi plan kao kategorija promjenjivi. Nakon toga se uključila u diskusiju Tanja Pavc iz Ljubljane koja je govorila u ime 214 vlasnika parcela u Alberima.
Pokušaji pregovaranja naišli na gluhi Grad Umag
- Prije više od 60 godina kupljene su ove parcele kao građevinske. Općina Umag ih je prodavala. Onda je promijenjen plan i ucrtali su u turističku zonu kao T1i T2 bez da su ikoga pitali. Svi već punih šest desetljeća radimo na tome da se nešto promijeni, molimo Općinu da se pronađe konsenzus da nam se riješi legalnim putem staus, ali oni sve rade samo kako misle da je njima najbolje. Bili smo na službenom razgovoru i s Bencich, pa je rekla da je sve ovo sada ucrtano u Planu IŽ-a, jer diktiraju /definiraju) što će u prostoru biti. Onda smo uputili dopis Zavodu za prostorno planiranje IŽ-a, ali oni su nam odgovorili suprotno od Grada Umaga. Detaljno su pojasnili da promjene koje vi predlažete nemaju veze s njihovim planom jer ste vi ti koji prvi u svom prostoru definirate prijedlog namjene određenog obuhvata, ispričala je Pavc, a Bencich se odmah ubacila:” To znači da morate za svoj prijedlog vi dobiti suglasnost od Grada, pa onda tražimo izmjenu, a to ne znači da direktno polazi od nas. Morate čitati s razumijevanjem.” (Ne znamo je li mogao biti zaglupljujući odgovor, nap.a.) Pavc je negirala taj odgovor.
Ping –pong! Tko odlučuje gdje će biti T3?
-No oni su rekli da ukoliko vi želite ikakvu promjenu u planu, vi ste ti ( a ne mi!) koji šaljete u IŽ i oni to onda potvrđuju. I baš je interesantno, da ste nama privatnim vlasnicima parcela već šest desetljeća! ucrtali zonu R, a ovdje iznad nas je resort Petram i ima 1000 ležajeva. A čitamo u novinama, u oglasima, da oni sve prodaju kao privatno vlasništvo, kao stanove, a naselje je turističke namjene, a nije stambeno. Znači, kod njih u T1 i T2 (hotel i ostalo) može imati privatnu namjenu, a kod nas koji smo privatni vlasnici 214 parcela, ne može biti individualne namjene, žalila se Pavc, a Benicich se ubacila: “Morate razgraničiti vlasništvo od zajedničkog upravljanja”. Nadovezala se na tome tragu i Pavc.
-Radimo dvije godine na tome, upravljanju, dok je ovaj plan na snazi. Radimo da se otvori tvrtka koja će voditi auto -kamp sa svim mogućnostima koje auto-kamp nalaže. Izradili smo idejni projekt/nacrt i u ime nas je vam je naša odvjetnica dostavila taj prijedlog da se naše parcele sjedine i stave pod jednu česticu, i da se na ovih 214 parcela turističke namjene stavi recepcija i jasno rekli da se na ovu jedinstvenu parcelu kao cjelinu prema odgovarajućoj kvadraturi postavi 20% mobilnih kućica pa tu bude zona T3, na kojoj su predviđeni kampovi, jer je realizacija kampova moguća već na udaljenosti 25 metara od mora, ali nismo nikad dobili nijedan vaš odgovor, požalila se Pavc, a Bencich tvrdila suprotno, da je odgovoreno.
Petram se želi domoći jeftino slovenskih parcela?
-Nas zanima ovo zemljište. Tu smo proveli cijeli jedan život i nećemo to prodati. I znamo da imamo tamo ilegalno postavljene kamp kućice i nama to ne odgovara, kao ni vama, i molimo vas uredno već 60 godina da nađemo konsenzus da tu bude uređeno turističko naselje, a ne neka favela i moram priznati da nam nije jasno kako se sve oko nas ovdje gradilo, na Crvenom vrhu čitava naselja, Petram, Kempinski, Skiper…samo nas gurate baš sada u zonu rekreacije (R) upravo kada je tu iza nas veliko naselje Petram. Mene zanima što bi oni htjeli graditi na ovom našem području tj. što oni žele od nas? Da im mi sve to prodamo za male novce, pa da veliki investitor sve ovo opet pretvori u turizam (kad su prostorni planovi kao kategorija promjenjivi, nap.a.). Ne razumijemo zašto u ovih 60 godina nitko s nama ne pregovara, a intenzivno dostavljamo idejne projekte, ali nema nikakvog konsenzusa i dogovora, zaključila je svoj ekspoze Pavc. Peharda joj je ukratko odgovorila da dok se prenamjena ovog dijela u T3 (kamp) ne promijeni u Županijskom planu, Grad ne može ovdje planirati tu zonu, takvu vrstu smještaja u pojasu od 100 od obale. Na što je jedan govornik primijetio da se kamp odmorište nalazi kraj savudrijskog svjetionika u zoni turističkog naselja T1 i T2 ( a ne T3), isto tako na 25 metra od mora, a tamo su nekome dozvolili gradnju kampa?!
Bencich mu je odgovorila da je taj kamp planiran opet u Županijskom planu i preneseno je u umaški plan, pa stoji T3, kamp!
Marcelino u zaštiti djedovine! Banković tvrdio da nije nikad vidio što se gradi u Alberima!
Nakon vrlo dvojbene debate vezane uz krupne izmjene tj. “deurbanizacije” ovih 214 čestica privatnim vlasnicima (pretvorenim praktički u nefunkcionalnu namjenu), dalo se nasluti iz rasprave da je tu najvjerojatnije u pozadini riječ o pogodovanju krupnom investitoru Miloradu Kostiću (slikovito zvanom „Kralju šećera”), vlasniku većine turističkih objekata u tom području, koji pomalo ekspanzionistički „osvaja“ prostor Alberi –Crveni vrh i sada je bacio oko na atraktivne susjedne terene ovih malih vlasnika. Onda je za govornicu izišao Marcelino Buršić, starosjedilac Albera i do kraja zapalio dvoranu opisujući jalno kako se ponašaju ti veliki investitori iz nekih drugih država na našoj “djedovini” kada se domognu cilja. U svom tragikomičnom nastupu, prozivao je Grad Umag i tog grabežljivog vlasnika turističkih kompleksa u Alberima i na Crvenom vrhu.
-Ma pitam ja vas možemo li doći slobodno do našega portića na plaži Kempinski? Možemo li se okupati besplatno u našem moru, boraviti na našoj plaži gdje smo se vajka kupali, ja i moji stari. Imam 90 godina, to je bilo oduvijek naše od stanovnika Albera, ali mene sada tjeraju s pištoljem na plaži Kempinski neki uniformirani ljudi. Ma porko Boh tko im je to dozvolio? To je naše more, naša plaža. Ma ste vidjeli što sada rade? Kako betoniraju naše more. Ma tko im je to dozvolio? Neke velike betonske blokove stavljaju u more. Ma ste bili to pogledati, inzistirao je na odgovoru ogorčeni Marcelino prozivajući Diega Bankovića. Uporno je čekao da mu ovaj odgovori pa je Banković izustio u dva navrata: „Ne nisam još bio u Alberima. Ne znam što se tamo događa” Eto tako je kazivao Banković, pročelnik upravnog odjela u kojem se izdaju akti za gradnju gdje je izdana građevinska dozvola za radove u Alberima na pomorskom dobru, obali, samoj plaži…kako god se taj obalni pojas milijunima godina netaknute prirode službeno nazivao.
Izvještava: Sanja Bosnić
Podnesite mišljenja, prijedloge i primjedbe do 6. travnja!
1. Javni uvid u prijedlog ID Plana trajati će 30 dana, od 08. ožujka do 06. travnja 2023. godine, a moći će se izvršiti u predvorju Gradske vijećnice Grada Umaga-Umago, G. Garibaldi 6, radnim danom od 7,30 do 15,30 sati te na mrežnim stranicama Grada Umaga-Umago – www.umag.hr.
2. Javno izlaganje za predstavnike javnopravnih tijela i sve zainteresirane održati će se dana 22. ožujka 2023. godine u Gradskoj vijećnici Grada Umaga-Umago s početkom u 11,00 sati.
3. Pozivaju se zainteresirane osobe za sudjelovanje u javnoj raspravi.
4. Pisana mišljenja, prijedlozi i primjedbe mogu se dostaviti najkasnije do 06. travnja 2023. godine na: Grad Umag-Umago, Upravni odjel za komunalni sustav i prostorno planiranje, Trg Slobode 7, 52470 Umag-Umago ili osobno u pisarnici Grada Umaga-Umago.
5. Mišljenja, prijedlozi i primjedbe koji nisu dostavljeni u roku i/ili nisu čitljivo napisani i potpisani imenom i prezimenom, te adresom podnositelja, neće se uzeti u obzir u pripremi Izvješća o javnoj raspravi.
Izvor: Grad Umag