Nakon brutalnog incidenta na plaži Kempinski, oglasili se vlasnici susjednih parcela
Velika Srbija raste u regionu Savudrije
Objavljeno: 02.04.2021 u Objavljeno: 18:49
Velikima dozvole bez problema, a nama, chi se ne frega
Obratio nam se jedan ogorčeni čitatelj sa zamolbom da prenesemo vijest kako ne može već dvije godine ishoditi u Gradu Umagu od Upravnog odjela u kojem se izdaju akti za gradnju Rješenje tj. građevinsku dozvolu za pomoćni objekt u svome dvorištu, uz postojeći stambeni objekt, zbog nedostatne površine parcele. Spominjao je nekih spornih 30 posto, a onda psovkao neke osobe poimence kojima je nešto slično uspjelo. Revoltiran je nadalje sasuo salvu bijesa opisujući slučajeve u kojima trpi umaško lokalno stanovništvo zbog neuređenosti prilaznih putova, neobrezanih stabala uz cestu, derutnih ili zakrpanih uskih nerazvrstanih cesta, smeća po šumama, javne rasvjete postavljene po selima koja se postavlja najčešće zavisno o političkom utjecaju pojedinaca iz tih naselja na vlast. Dotaknuo se i proširenja građevinskih obuhvata u planu za “pogodne” i psovao im majčicu strankinju.
-Ali zato smo mi “domaći” pravi Talibani, niža vrsta stanovnika grada, i važno je da se ovi na vlasti zaklinju u multikulti i šarenilo običaja kao i folk boja u gradu. Ne bi li se ravnopravno trebalo postupati prema svima neovisno tko je tko, ljutito će pritužitelj.
-Evo vidite tamo u Alberima raste “Velika Srbija”, kako već u šali zovu taj region. Jer na stotine milijuna eura ulažu u taj predio Veliki srpski investitori, dovlačeći polako i svoju radnu snagu. Znači, šire se ekonomski i jačaju svoj portfelj. Srušili su Šalvorinima i Vilu Ziani, jedan vrijedan spomenik lokalne povijesti građen početkom prošloga stoljeća i ostala je praznina, na kojoj, nemam pojma što planiraju graditi. Na tom je proplanku preostao još jedan domaći stari bor kao jedan macaco (šimija) iz davnih dana i čuva zavičajne uspomene, sjetno priča večio compare, pa onako po istarski pomirbeno nastavlja.
Trebao sam graditi nebodere, a ne konobu
-Da se razumijemo ne ljutim se ja zbog odobravanja takve ekonomske politike države Hrvatske iako ne kapim odakle tim srpskim bogatašima toliko silne love curi na račune. Ja sam samo ogorčen kad čujem kako taj investitor koji ulaže oko 100 milijuna eura u novi resort Petram u Alberima ističe po novinama da je u roku od samo osam ili deset mjeseci ishodio građevinske dozvole i hvali našega kapa Šindaka i ažurnost gradske administracije, veli kritički sugovornik istaknuvši kako to nije fer prema lokalnom tj. domaćem življu koje kada je u pitanju građevinska dozvola za*ebavaju zbog desetak centimetara nekog puta ili nekoliko četvornih metara većeg projekta za gradnju npr. konobe u dvorištu, od dozvoljenog postotka u planu.
-Neki pričaju da je ovaj novi ulagač u Alberima iz rodnog sela Šindakove majke, tamo negdje iz tih krajeva, a prebjegao je u Srbiju ranih devedesetih, onih ratnih godina u vrijeme Domovinskog rata. Možda su ih korijenske veze zbližile pa su mu naše stručne službe ubrzano riješile predmet i odobrile građevinske dozvole, a nas male, ki se ne frega! Očito su naši stručnjaci za izdavanje građevinskih dozvola puno efikasniji kad su u pitanju veliki investitori. Prisjetimo se i gradnje benzinske pumpe na parceli Tipografije kako je vlasnicima iz Zagreba izdana građevinska dozvola u roku od samo nekoliko mjeseci i dozvoljena gradanja u zoni koja uopće nema tu namjenu u prostornom planu, završava svoju jadikovku večio compare uz kiseli osmijeh i zaključak da je trebao podnijeti zahtjev za gradnju nebodera od deset katova u dvorištu svoje kuće pa bi valjda bez problema i znatno brže ishodio građevinsku dozvolu, a ovako ga j*bu zbog nekoliko četvornih metara viška za konobu.
Piše:S. Bosnić