Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Umro je Krunoslav Kićo Slabinac
U KBC-u Zagreb ležao je protekla tri mjeseca zbog koronarne bolesti
Hrvatski glazbenik Krunoslav Kićo Slabinac preminuo je jutros u zagrebačkom KBC-u, javlja Jutarnji list.
Kako pišu, Slabinac je u bolnici ležao već tri mjeseca gdje se liječio zbog koronarne bolesti koja mu je bila zahvatila krvne žile.
U KBC-u su mu, navodi Jutarnji, ugrađene tri premosnice, ali oporavak se zakomplicirao jer mu rana na prsnom košu nije pravilno nije zarastala. Razlog tomu bila prekomjerna težina.
Pisalo se da je u komi
Zbog komplikacija sa zarastanjem rane Slabinac je razvio respiratorne probleme. Kada je kašljao popucale su žice kojima su mu kirurzi zatvorili prsnu kost. Pokušali su ponovno spojiti fragmente, ali to nije bilo moguće.
Mediji su izvijestili da je zbog toga Slabinac u komi, ali njegov liječnik to je demantirao. “Kićo Slabinac nije stavljen ni u kakvu komu, već je sediran lijekovima i stavljen na respirator, da se odmori i da njegova prsna kost zacijeli”, rekao je prof. dr. Gašparović, koji ga je operirao, sredinom kolovoza.
Nažalost, kako piše Jutarnji, nakon toga su se zaredale infekcije i upale. Taman kada su mislili da mu se stanje poboljšava, ponovno se nešto zakompliciralo.
Osnivač Dinamita
Krunoslav Kićo Slabinac, rođen u Osijeku 1944., glazbom se počeo baviti još u osnovnoj školi. Svirao je tamburicu koju je krajem 50-ih zamijenio gitarom kada je otkrio glazbu Elvisa Presleyja. Šezdesetih je, pak, osnovao električarski rock sastav Dinamiti koji su se prvo zvali Tornado pa Kon Tiki.
S Dinamitima je ostvario svoje prve uspjehe u karijeri. Nakon povratka s odsluženja vojnoga roka svoju glazbenu karijeru nastavlja kao solo izvođač te se seli u Zagreb gdje izvodi pjesme Toma Jonesa i Elvisa Presleya.
S 24 godine nastupio je u emisiji “Subotom uveče”, koja je bila svojevrsno natjecanje mladih talenata. Tamo je izveo autorsku pjesmu ‘Plavuša’ koja je stekla priličnu popularnost. Nakon toga počeo je nastupati na festivalima, gdje je također redao uspjehe.
Pobjednik Opatijskog festivala 1970.
Nastupao je na Opatijskom, Skopskom i Splitskom festivalu gdje je 1969. upisao pobjedu s pjesmom “Cvijet čežnje”. Godinu dana kasnije, 1970., nastupao je ponovno na Opatijskom festivalu.
Pobijedio je s pjesmom “Više nećeš biti moja”, kojoj je autor Aleksandar Korač. Nastupao je Kićo i na Euroviziji 1971. godine s pjesmom Ivice Krajača “Tvoj dječak je tužan” te je osvojio 14. mjesto. Nakon što je sredinom 1970-ih godina boravio u Sjedinjenim Državama, po povratku u zemlju okreće se izvornoj narodnoj glazbi s kojom je postigao veliki uspjeh u svojoj karijeri.
Tijekom dugogodišnje karijere Kićo Slabinac ostvario je suradnju s brojnim autorima poput Đorđa Novkovića, Zdenka Runjića, Arsena Dedića, Drage Britvića i mnogih drugih.
‘Zbog jedne divne crne žene’
Jedan od najvećih hitova Kiće Slabinca svakako je pjesma “Zbog jedne divne crne žene”. Muza za pjesmu bila mu je Beograđanka Mirjana Antonović. Kako je jednom prilikom ispričao Jutarnjem, ona je bila njegova mladenačka ljubav.
“Bio sam ludo zaljubljen u nju, a to je trajalo nekih pet godina. Bila je to ljubav na daljinu, jer je ona živjela u Americi, gdje smo se i upoznali kad sam tamo bio na turneji. Satima smo pričali noću, letio sam k njoj u New York… No nakon nekoliko godina Mirjana me ostavila jer je shvatila da se iz naše veze neće ništa roditi”, ispričao je.
Taj prekid iznjedrio je hit, a Slabinac se s Antonović susreo nakon 40 godina, 2016. godine. Slabinac je bio uvjeren da će “Zbog jedne crne žene” nadživjeti i njega i nju.
Izvor:Jutarnji list