Nakon brutalnog incidenta na plaži Kempinski, oglasili se vlasnici susjednih parcela
Umag: Naselje J. Rakovca postaje umaški Manhattan br. 1
Objavljeno: 21.01.2026 u Objavljeno: 10:39
Foto:Ilustracija
O prostoru odlučuju vlasnici, a Umažane tko šiša!
Nasilje ili naselje? Dva različita vokala i korjenita razlika, gotovo nespojiva etimološki. Međutim, ove dvije riječi vrlo su bliske, međuzavisne, ako se radi o nasilju u naselju. Poput ovoga što je spremno za gradnju u naselju J. Rakovca, na lokaciji između benzinske pumpe INA i igraonice - Kladomata, tj. garaže Autotransa. Gorostasni stambeni objekt, neboder, sa 192 stana i dvije podzemne etaže. Riječ je o svojevrsnoj urbanoj agresiji, pri čemu će biti najupadljivije promjene u urbanom pejzažu malog Umaga, sa stambenim objektima vrlo ravnomjerne visine.
Niknut će devetokatni neboder podno oblaka
Upravo je na parceli istaknuta podatkovna ploča. Uslijediti će novi “bum”- izvor financiranja umaškog proračuna, ali ne s osnove razvoja poduzetništva i umaškog gospodarstva, već od komunalnog doprinosa, zarade od robusne deveterokatnice. Mamut stambenjaka.

Viša katnost, veća zarada investitora
I još se stanovnici naselja J.Rakovca nisu pomirili otkako ih je gradska vlast ( čitaj gradonačelnik) izigrao provukavši gradnju benzinske postaje, objekta štetnog po zdravlje i sigurnost stanovnika naselja i to na zoni M1 (ex Tipografije) koja je predviđena u prostorom planu za pretežito stambenu gradnju, a stigla ih uz bok benzinske, gradnja novog, gotovo iluzionističkog projekta u maloj zajednici na susjednoj čestici. Grdosije sa devet katova, usporedbe radi, prebrojite katove hotela Adriatic, da vizualizirate objekt. Grad Umag je time omogućio investitorima da ostvare veću zaradu od prodaje većeg broja stanova (uvis), na vodeći računa o domicilnom stanovništvu, homogenosti arhitekture i vizurama jedne zelene i pitome urbane sredine u ovom naselju.
Kratka povijest parcela
Vlasnik parcela, k.č.br. 2509/7 i 2636 k.o. Umag, zagrebački Energospektar d.o.o., Zagreb (nova situacija danas; firma Dom Umag, d.o.o., Zagreb (Parodija od naziva -DOM u kojima će rijetki biti doma i nije za Umažane koji tu stanuju, op.a.) ; u vlasništvu Milorada Gadže; tvrtka Solarwatt, Zagreb, (povezanog s naftnim derivatima, uplinjavanjem, solarnim elektranama…), kupio je koncem 2019. godine na javnom natječaju Grada Umaga ove gradske čestice smještene između površine ex Tipografije i Kladomata Admiral (ex Slavnik). (Čini se da je Umag potpao pretežito u ruke naftnih i plinskih magnata i srpskog kapitala, pa oni raspolažu našim prostorom i odlučuju o arhitektonskim rješenjima, op.a.)
Dana, 20. siječnja 2021. podnijeli su Upravnom odjelu za komunalni sustav i prostorno planiranje Grada Umaga zahtjev za ishođenje lokacijske dozvole za gradnju četiri građevine spomenute katnosti: dvije podzemne etaže, prizemlje i devet katova (etaža) sa 192 elitna stana (Napomena:izmjena građevsnske dozvole, stuedni, 25.; građ. dozvola, prosinac 23. ).

Tu je matematika Grada Umaga jasna. Veći volumen objekta jednak je višoj cijeni komunalnog doprinosa, komunalnih naknada i punijem proračunu (za nova komunalna ulaganja), a isto vrijedi i za investitora. Veća visina = više stanova = jednako više eura!
Ignoriranje stanovnika Umaga
Je li opravdan javni interes ovakvog objekta i jesu li stanari naselja putem Mjesnog odbora Centar bili ikada konzultirani oko gradnje stambenih mamuta (a bit će ih po Umagu uskoro barem još pet) kojima se ne poštuju temeljne arhitektonske odrednice tipične za urbanistički i pejzažni izgled Umaga, odgovor je kratak. Nisu.
A nisu ni gradski vijećnici bili ciljno upoznati s tom mogućnošću, jer prilikom predstavljanja UPU-a Umaga to nije ni pod razno navedeno, odnosno istaknuto kao buduća megalomanska projektna stambena rješenja. Znači, nastao je raskorak (šum u komunikaciji) između usmenog verbaliziranja od strane urbanista odrednica iz plana (UPU) te onog formalno izgovorenog naglas na vijeću iz spornog dokumenta (preko 200stranica). I tako su stambenjaci do 30 katova visine, lege artis, bili provučeni ispod radara kao i benzinska pumpa do?
Zato je i započela gradnja stanova-apartmana i hotela (app- hotela?) u sličnim višekatnicama kod ex Mlinotesta, a uskoro se očekuje i gradnja tri stambena diva u Komuneli. Postoji mogućnost slične gradnje i na susjednim lokacijama, u blizini Savudrijske ceste. Moj kolokvijalni naziv „Umaški Manhatann“, kojega sam koristila u izvještavanjima za Glas Istre s javnih rasprava o Komuneli, danas očito postaje stvarnost u prostoru.
Gradonačelnik se svrstao
Umag je nizinski grad i nije prenapučen kao hrvatska metropola ili kakav brdovit grad (npr. Rijeka) i ima se kamo širiti zbog čega je bespotrebno da zgrade rastu uvis i umećemo u duboko iskopano tlo podzemne garaže, ali tu se očito radi o pogodovanju investitoru, što bi gradonačelnik Vili Bassanese (SDP) mogao nonšalantno opravdati kao i u slučaju gradnje benzinske postaje na parceli ex Tipografije, isticanjem da je parcela privatna i „pumpa“ je bila želja investitora. Odnosno, ovdje će se desiti megalomanski objekt sa 192 stana, jednostavno jer je to bila želja vlasnika/investitora.
Drugim riječima, gradonačelnik se svrstao. Stao na stranu krupnog kapitala. Ne štiti interes stanovnika, povijesni identitet mediteranskog gradića i vizualni identitet Umaga. Godinama iz Grada Umaga udovoljavaju graditeljskim apetitima pohlepnih investitora (koji postaju vlasnici gradskih parcela na vrlo spornim javnim natječajima), dok se s druge strane zanemaruje pitanje realnih stambenih ili poslovnih potreba lokalnog, osobito domicilnog stanovništva. Njihovi se problemi rješavaju kapilarno, ili dobiju odbijenicu pri izradi urbanističkih planova.
Elitni stanovi s pogledom na benzinske pumpe
I na kraju osvrta, nameće se pitanje tko bi mogli biti potencijalni kupci za ova 192 stana (apartmana) Umažani? Teško. Ako je u pitanju novi val umjetnog prirasta stanovništva također je upitno gdje bi uopće ti došljaci zasnovali radni odnos budući da nema posla ni za domicilno stanovništvo, poglavito mladu i visokoobrazovanu tj. kvalificiranu radnu snagu -populaciju. Stoga, tu se ne radi o planskoj ili demografskoj politici Grada, već o planskoj računici pogodovanja oligarsima za obilatu zaradu. Kao i činjenici da će neboderi u ljetnim mjesecima optereti našu komunalnu infrastrukturu, a zimi zjapiti avetinjski prazni u sablasnim umaškim noćima. To je školski primjer politike neodrživog razvija. I dok kuburimo s mjestima za smještaj u Domovima za starije i nemoćne, iz Grada potiču gradnju Domova za duhove.
Naravno, po izgradnji će koristiti prilikom prodaje marketinške trikove i prodavati ih kao elitne „nebeske stanove“ da bi postigli elitne cijene. Možemo si već i predočiti oglas FOR SALE ( za budale?) kao npr:“…Na ekskluzivnoj lokaciji u centru grada, prodaju se luksuzni stanovi u najvišim stambenim zgradama Umaga (s liftom!), podzemnim garažama, na desetak metara udaljenosti od prve benzinske pumpe (preostale dvije su 100 metara udaljenije) s ekskluzivnim pogledom na rastuće cijene goriva. Uđite u novu povijest Umaga kao prvi stanari umaškog Manhatnna…!“
Piše:Sanja Bosnić
Podsjetimo