Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
U Alberima s javnog skupa poručili: „Hrvatsko more i zemlja pripadaju nama građanima!“
Marcelino (88) prozvao investitora: „Kostiću da mi dođemo u tvoj dnevni boravak s vrećama cementa, što bi rekao?“
Umag /Alberi- U nedjelju se u naselju Alberi dogodio narod, figurativno rečeno! Prosvjedovalo se zbog izgradnje šetnice na rubovima stjenovite obale-pomorskom dobru i betoniranja divlje plaže u Savudrijskoj vali u zoni Alberi-turizam. Unatoč kiši, koja je na mahove pljuštala, okupio se impozantan broj podupiratelja građanske inicijative Savudrija –Umag, na čelu s Monikom Bonazza potpisnicom organizacije mirnog prosvjeda pod geslom : „Njima more- nama zidovi.“
S aktivističkog skupa je poslana jasna i glasna poruka Gradu Umagu i investitoru tvrtki Čistoj vodi projektu d.o.o. : „Stop nastavku devastacije obale u Savudrijskoj vali!“
Dodatni emotivni naboj ovom šarolikom društvu, koji je ujedinio političare, članove raznih udruga, oporbene gradske vijećnike i aktiviste sa sjevera i juga Istre, zbog slične problematike, gdje je zamijećena i Dušica Radojčić, dale su i snažne poruke ispisane na transparentima prosvjednika. Najveći je bio instaliran na ogradu gradilišta šetnice s natpisom: „Ovo je javno dobro i ostat će.“ Uz njega se zavijorila hrvatska zastava i negdje u zraku kao da je zalepršala misao: „Ne dirajte mi more…“ podsjetivši na stihove iz Škorine domoljubne pjesme: „Ne dirajte mi ravnicu…“ Ponesena žarom prisutnih Bonazza je vrlo energično otvorila skup pojasnivši glavne razloge okupljanja.
Predstavnici Grada Umaga bojkotirali skup
-Trajno se devastira obala u Alberima, a tu se ne misle zaustaviti. Lukavo je izbjegnuta izrada studije utjecaja na okoliš. Građani nisu informirani o štetnom projektu Grada Umaga za kojega nikad nije obavljeno savjetovanje s javnošću, što otvara sumnju na pogodovanje gradske vlasti velikom investitoru. Tu smo jer želimo spriječiti daljnju devastaciju, kao i mogućnost da nam s novim Zakonom o pomorskom dobru zabrane pristup dijelu buduće plaže, kao što se događa na susjednoj plaži Kempinski, uvodno je rekla Bonazza pojasnivši da je uvidom u plansku dokumentaciju koja je na snazi u Alberima vidljivo da se mnogo toga gradi neusklađeno, mimo plana, čime bi se trebale baviti nadležne državne institucije, a ne samo konstatirati kako postoje građevinske dozvole i istaknute su na podatkovnim pločama gradilišta!
-Sama je šetnica u planu UPU Alberi predviđena 100-injak metra udaljenije od obale, uz rubove naselja Petrama, a gradi se na pomorskom dobru, čime se trajno uništavaju prirodne ljepote naše obale, možda jedinstvene na svijetu. Tko je donio tu odluku? Zašto se gradi upravo sada i tu, proračunskim novcima u iznosu od 1,3 milijuna eura, dok istovremeno iz tvrtke Čiste vode grade resort Petram i betoniraju plažu? Šetnica nije namijenjena stanovnicima Umaga, očito je da se njome planiraju povezati dva turistička naselja Petram –Skiper, izvela je zaključak Bonazza. Naglasila je da je pozvala i gradonačelnika Umaga Vilija Bassanesea ne bi li odgovorio na sva sporna pitanja, kao i gradske vijećnike koji glasuju za devastaciju obale, ali se nitko nije odazvao skupu.
Marcelino: „Hrpa betona je neprijateljski čin na tuđem tlu!“
Potom su se redali govornici-prosvjednici. Osobito upečatljiv i dirljiv je bio nastup domaćina iz Albera Marcelina Buršića (88), starosjedioca koji je zdušno progovorio istro-venetskim dijalektom. U svoje ime, ali i svih svojih predaka stanovnika ovog komadića Istre preko 600 godina. Za njih povezanost s morem i plodnom zemljom znači slobodu i život, a hrpetine betona su zločin protiv istarskog čovjeka. To je neprijateljski čin na tuđem tlu. Zazivao je Marcelino i optuživao magnata Miodraga Kostića, vlasnika susjednog hotela Kempinski i resorta Skiper, za betoniranje obale i zabranu pristupa staroj lučici gdje su nekoć domaći vezali barke, a danas im se to brani kao i slobodan pristup plaži Kempinski.
-Kostiću, zašto nas tjeraš s naše zemlje, zašto je betoniraš? Naša plaža ima milijardu godina, to je naš dnevni boravak, zamisli da mi dođemo u tvoj dnevni boravak Kostiću s vrećama cementa, što bi rekao, zavapio je Marcelino.
U sličnom je tonu govorio i predstavnik Istarske stranke umirovljenika Branko Lakošeljac Laki. Upozorio je da bi se izglasavanjem novog Zakona o pomorskom dobru plaže u koncesiji poput ove, mogle privatizirati, i time bi ostvarili pravo da lokalnom stanovništvu zabrane pristup moru. Možda je i to jedan od razloga što iz tvrtke tako žure s betonizacijom.
-More je opće dobro koje su nama ostavili naši preci kao obavezu da čuvamo te ljepote i za buduće generacije. Stoga je ovakav izravni angažman pravi način kako se možemo boriti protiv devastacije obale i slobodnog pristupa moru, rekao je Lakošeljac.
Žužić: „Ovaj gradonačelnik će ući u povijest kao najveći devastator obale!“
Nakon njega obratili su se umaški oporbeni gradski vijećnici koji od samog početka gradnje tzv. umaške promenade/lungomare (45km!) izražavaju u gradskom vijeću i putem medija svoje nezadovoljstvo tim projektom, tvrdeći da se u naravi gradi i asfaltira obalna cesta, a ne šetalište, i na taj način devastira rub morske obale.
Prva, Anja Žužić, inače predsjednica umaškog IDS-a upozorila je koko gradonačelnik samovoljno i netransparentno donosi odluke.
-Sama činjenica da smo tražili dokumente iz kojih se vidi što i kako su inspekcije utvrdile da je sve legalno oko gradnje ove trase šetnice, a mi ništa od tih dokumenata nismo vidjeli govori tomu u prilog. Ovaj gradonačelnik će ući u povijest kao najveći devastator obale! Prozvala bi sve njegove vijećnike, kako SDP-a, tako i HDZ te nezavisne, koji i dalje glasaju za sve te projekte. Može ih biti sram, istaknula je Žužić.
Drugi vijećnik, Marino Paretić, predsjednik udruge „Naši ljudi/ Gente nostra“, također se osvrnuo na gradonačelnikovu samovolju i autokratsko vladanje. Suzbijanje demokratskih procesa.
-Nikada građanima Umaga nije prezentiran projekt šetnice, a navodno postoji neki shematski prikaz još iz 2017. godine koji je javno predstavljen u Piranu. Žalosno je da već dvije godine nisu aktivni Mjesni odbori za koje bi trebao raspisati izbore gradonačelnik, ali to ne želi napraviti. Zato građani ne znaju puno toga i ne mogu odlučivati što će se događati u njihovom prostoru. Njemu to odgovara, a ovakva šetnica je samo posljedica toga da odlučuje što želi. Čisto pogodovanje krupnom kapitalu, rezolutan je bio Paretić.
I treći oporbeni vijećnik, Goran Galović iz građanske inicijative Zeleni Umag, uputio je kritiku gradonačelniku sličnu svojim prethodnicima.
-Veliki je uspjeh organizirati jedan ovakav skup u Umagu. Pred tri godine pokrenuo sam peticiju protiv urbanizacije rekreativne zone Sv. Pelegrina i okupio jake snage. Prikupljeno je čak 1500 potpisa protiv, ali ih gradonačelnik nije uvažio. U Umagu nestaju zelene površine, a šire se betonske, jedna od tih je i ova šetnica, zlodjelo protiv prirode. Investicija koja košta građane Umaga 1,3 milijuna eura. Građani nemaju ni osnovne informacije o ovom mega projektu, kao ni mnogočemu, jer vlada potpuna medijska blokada. Mnogi nisu ni znali da se ovdje na stjenjaku Albera nalazi zaštićeno, vrijedno nalazište stopa dinosaura, a koje su sada radnici oštetili metalnim šipkama. U listopadu sam htio održati u suradnji s Naturom Histricom predavanje o tragovima dinosaurusa. Nije nam dozvoljena stručna tribina niti u pučkom otvorenom učilištu, niti u gradskoj palači-vijećnici, ispričao je Galović, zamolivši da se široj javnosti pojasni kako oporbeni vijećnici nisu protiv izgradnje šetnice, nego protiv ovakvog betoniranja i asfaltiranja obale i pomorskog dobra, dodavši da je pješačke staze moguće graditi poštujući prirodne datosti, a ne nepovratno devastirati obalu. „Gradonačelnik izvrće naše primjedbe oko šetnice ne bi li opravdao svoje štetne postupke u prostoru“.
- Nažalost, ovakvu cestu namjerava graditi i dalje sve dok ne izbetonira cijelu umašku obalu, završio je Galović svoj nastup.
Ivančić:“ Bassanese shvaća kako je sve njegovo, Grad je njegov, a ne od građana Umaga, pa odlučuje sam što hoće.“
Govornicima iz Umaga se još pridružio i aktivista Veljko Ivančić iz udruge „Naši ljudi/Gente nostra“. U svom kritičkom nastupu naveo je nefunkcioniranje institucija sistema i spregu sa lokalnim čelnicima.
-Samo činjenica da nismo mogli dobiti građevinsku dozvolu za šetnicu puna četiri mjeseca u Gradu Umagu, nego smo je zatražili i dobili preko Zagreba, povjerenika za informiranje, ukazuje na to da mi ovdje u Umagu imamo problem samo s jednim čovjekom koji se zove Vili Bassanese. Na vlasti je već 14 godina i normalno da sada sve shvaća kako je sve njegovo, Grad je njegov, a ne od građana Umaga, pa odlučuje sam što hoće, tako i za ovu šetnicu. On može raditi što ga je volja i imamo čitav niz kompromitirajućih dokumenta koji to potvrđuju (pokazuje), glasno je rekao Ivančič, a publika povikala „Tako je !“.
Šain: „Najveća opasnost je što uz tihu okupaciju žele i devastaciju naše najljepše prirode na svijetu.“
„Zatim je skup podržala i predsjednica Zelene istre Irena Burba koja je navela da je ova umaška samo jedna u nizu kampanja koje se vode protiv devastacije obale, izrazivši jal što Grad Umag nije izradio studiju utjecaja na okoliš. Istakla je da je njena udruga član inicijative Javno je dobro koja se protivi nasipavanju jadranskih plaža i da su protiv betonizacije.
-Bitno je gledati i strateški jer utjecaj ovakvih zahvata je uvijek dugoročan. Ovim putem prozivam i Ministarstvo koje se zove Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, i mislim da bi to održivo trebali izbaciti iz svog naziva jer nemaju nikakve veze s održivošću. Upravo je to Ministarstvo, što konvenira Gradu Umagu, donijelo odluku da za ovaj zahvat nije potrebna studija utjecaja na okoliš. Namjerno su rascjepkali trasu od 45 km što Gradu omogućuje da ne izrađuju studiju, istaknula je Burba.
Podršku skupu je pružio i Aleksej Orel ispred pulske Inicijative za Lungomare.
- Nećemo ograde, nećemo zabrane prolaza, mi danas ne možemo šetati vašom šetnicom. Bit ćemo uz vas i sjebat ćemo ih pravo i vi ćete ovo zaustaviti jer u vašem prostornom planu ovo je samo deset posto onoga što vas očekuje. Bezobrazni su i bahati! Vjerujte u sebe, možemo ih pobijediti, svatko od nas je bitan, bodrio je Orel umaške aktiviste.
I posljednja se prisutnima obratila Ivana Šain iz inicijative Vlast pripada narodu.
- Sve prirodne ljepote su Božji poklon nama ljudima. Hrvatsko more i zemlja pripadaju nama građanima. Ideja da netko privatizira našu obalu je stara koliko i agresija na Hrvatsku tijekom zadnjih 1000 godina. I ovi danas tu su stvarni okupatori. Najveća opasnost je što uz tihu okupaciju žele i devastaciju naše najljepše prirode na svijetu. Hrvatska je turistička destinacija upravo zato jer je lijepa i ne betonizirana. Takva će i ostati za našu djecu, a svi koji imaju s time problem neka odu u države koje vole betonizaciju, revolucionarno je zborila Šain.
Nakon svih upućenih apela sudionici skupa razišli su se promočeni, ali zadovoljni, svjesni da su uspjeli napraviti mali korak protiv velike umaške politike oko betonizacije i devastacije obale u Savudrijskoj vali i ostatku obale. Mladi aktivisti uz potporu umaških političara poslali su snažnu i odlučnu poruku da nastavljaju svoju bitku protiv odluke koja je protivna volji naroda. Nakon kiše zapuhao je neki novi vjetar nad umaškim nebom u Alberima.
Sanja Bosnić