Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Susret četiri ex župana povodom 30. godina osnutka Istarske županije
30. godina uspomena iz istarske novodobne stvarnosti
Novigrad - Povodom 30. godišnjice osnutka Istarske županije održana je u Centru za kulturu i manifestacije (CMIK) panel rasprava/kolokvij "Istarski župani - najzaslužniji za razvoj Istre ili tek prvi među jednakima…?", u kojoj su sudjelovali nekadašnji istarski župani: Stevo Žufić (žup. 1996 – 2001), Ivan Jakovčić (2001 – 2013), Valter Flego (2013 – 2019) te Fabrizio Radin (2019 – 2021), dok je aktualni župan Boris Miletić zbog bolesti otkazao dolazak. Unatoč tomu, talk show je pod znalačkim vođenjem Kristijana Nemeta kroz tri tematska bloka zaokružen. U razgovor su sugovornici unijeli ležernost stvarajući pozitivnu atmosferu u dvorani, te su neposrednošću pokazali svoje karakterne osobine. Uz povremene dosjetke i pošalice, dalo se zaključiti kako su „iza zavjesa političke pozornice“, ovi karizmatični lideri vrlo jednostavni i zabavni ljudi, koji su svoju ulogu župana odigrali strogo profesionalno, odgovorno i nepokolebljivo, stavljanjem Istre kao regije ponosno na pijedestal svojih ciljeva i misije.
Luciano Delbianco pokretač razvoja moderne Istre
Prije početka nastupa bivših župana pozdravila je publiku zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita, projiciran je deset minutni dokumentarac "30 godina Istarske županije" iz razvojnog razdoblja istarske povijesti od 1993. do recentnih dana, kao uvodnik u debatu. Potom je odana počast minutom šutnje prvom, rano preminulom istarskom županu Lucijanu Delbiancu. O njemu su se svi sudionici rasprave izrazili s pijetetom i pohvalno, opisavši ga kao pozitivnu osobu i vizionara. Njegovim prelaskom iz SDP-a (iz kojega je bio isključen) u IDS započela je nova era razvoja moderne Istre i dominacije IDS-a na političkoj sceni Poluotoka. Ustvari, taj rani početak devedesetih su obilježili veliki politički zaokreti u višestranačju, kad nemali broj SDP-ovaca prelazi u IDS ,čime se praktički samo potvrđuje bliskost svjetonazora IDS-a i SDP-a na spektru lijevog centra utemeljena na vrijednosti antifašizma i suživota u multikulturalnoj regiji.
Stalna borba za očuvanje istarskog identiteta
Razgovor je vođen po tematskim blokovima počevši od toga čime su obilježili svoj mandat, kako i zašto su se prihvatili uloge župana te za kraj se dotaknulo perspektive budućeg razvoja Istre i njihovog trenutnog statusa.
Kroz odgovore i osvrte na protekle dane, u kojima je bio najeksplicitniji Jakovčić, otkrivani su momenti rasta i padova IDS-a, unutarnjih političkih razilaženja, ali uvijek prisutne zajedničke želje koja ih dandanas veže, a odnosi se na utemeljena načela Istarske županije, odnosno istarskog čovjeka - očuvanje i njegovanje istarskih korijena i identiteta, dvojezičnosti i multikulturalonosti.
Prisjećali su se godina žestokog obračuna sa Zagrebom, gospodarske krize, privatizacije i zatvaranja važnih proizvodnih pogona, žestoke borbe za usvajanje istarskog statuta, poticanje veće decentralizacije i autonomije regije te ostalih političkih borbi kojima su s vremenom učvrstili kvalitetnu regionalnu strukturu.
Karakteristike pojedinog mandata
Stevo Žufić je okarakterizirao svoj mandat ishodišnom točkom razvoja regionalne samouprave kao novotvorine u hrvatskoj državi. Podsjetio je da su Općine i Gradovi uvijek egzistirali, ali glede županija krenulo se od početka.
-Bilo je teško, ali i na neki način lakše jer je postojala odlična suradnja s JLS-ima Istre, a nakon Domovinskog rata bila je prisutna velika solidarnost u društvu, kao i među samim Gradovima i Općinama istaknuo je Žufić.
Jakovčić je preuzeo vodeću riječ u diskursu s obzirom da se zadržao u ulozi župana puna tri mandata! Svoju kandidaturu na mjestu župana je opisao na sarkastičan način, otkrivajući između redaka i političke oponente u stranci kao glavni motiv napuštanja ministarske fotelje. „Sapunali su mi dasku u vlastitim redovima pa sam se za inat kandidirao", britko je izjavio. I od tada započinje evidentan uzlet Županije na svim poljima, čime je dokazao svoju karizmu i vizionarstvo. Dao je do znanja da osim maslinova ulja i čuvenih istarskih vina kojima je neosporno utro put, i s čime se najčešće identificiraju njegove zasluge, potiru se projekti od iznimne važnosti za čitav istarski puk realizirane u tri mandata.
-Autocesta, pulska bolnica, Sveučilište, Trgovački sud, Kaštjun građen prema tada najsuvremenijoj tehnologiji…sve smo to realizirali prije samo dvadesetak godina, a činilo se do tada nedostižnim, kao utopija, rekao je.
-I ako mogu izgovoriti, jedno nepopularno ime, ( pita Nemeta smije li?) ostvarili smo dobar dio tih projekta dogovorno sa Sanaderom s kojim se dalo pregovarati. Zanimljivo, ali smo najmanje toga uspjeli ostvariti s koalicijskim partnerima SDP-a u doba dok je na čelu Vlade bio Zoran Milanović. Problem vidim u tome što je najviše favorizirao PGŽ gdje su SDP-ovci na vlasti, a među našim regijama postoje uvijek neartikulirani antagonizmi. Žao mi je što je Milanović zaustavio moju ideju otvaranja tj. razvoja turizma na Brijunima, kao iznimne, elitne turističke destinacije, zdvajao je Jakovčić.
Flego se prisjećao i živopisno iznosio kolebljive i stresne trenutke prije prihvaćanja uloge župana. Pohvalio je sve upravne odjele i službenike u županiji koji su mu bili najveća potpora, ističući važnost timskog rada. Sebi je pripisao osobit doprinos u poticanju uvođenja zavičajne nastave.
Radin je pak sebe opisao kao prvog istarskog župana talijanske nacionalnosti od 1945., izazvavši salve smijeha u publici, a pojašnjavajući ulogu zamjenika župana, nije izostalo još duhovitih upadica, poput one da postoje političari koji imaju viziju, dok oni drugi trebaju biti političari koji ne bi trebali napraviti štetu. Sebe smatra ovom drugom varijantom, našalio se na svoj račun.
Tim je svojim duhovitim dosjetkama, ubačenim u pravom trenu, dao večeri osobiti šarm. No ono što je zaključno istaknuo, kao sociolog po struci, je zabrinutost zbog naleta globalizacije. Citirao je britansku premijerku Margaret Tatcher koja je svojedobno izjavila da ne postoji zajednica, već samo pojedinac i njegov interes. Poručio je da globalizacija vodi k tome i da će zaprijetiti istarskom identitetu- „istrijanstvu“ što se već nazire. Ne protivi se otvorenosti regije, to je neminovan proces, ali je pobornik jačanja istarskog zajedništva i očuvanja „istrijanstva“.
Na koncu talk showa koji je protekao u dahu, nakon posljednjeg pitanja sudionicima gdje su sada i budućim planovima, „uokvirili“ su svoj znakoviti profil.
Žufić, samozatajan, danas vodi miran obiteljski život, ima svoju malu poduzetničku tvrtku, a djelomično se bavi i turizmom, član je „neke“ političke stranke, no neaktivan. Niti u teoriji se ne bi više politički eksponirao. „Moje je vrijeme prošlo“, izjavio je, ali bi želio da se istarski političari više pozabave čakavštinom i primjenom u praksi.
Flego, europarlamentarac, ostavio je dojam pravog političara novoga kova, sabranog i poduzetnog, proeuropske orijentacije, pred kojim su novi politički izazovi.
Radin, umirovljenik, te nije više dužnosnik. Neskriveno uživa u svojoj građanskoj slobodi. Posvećen je prvenstveno unucima, prijevodu školskih udžbenika na talijanskom jeziku, a bavi se kulturnim projektima unutar talijanske zajednice.
Jakovčić, definitivno predvodnik. Politički i privatno čovjek nemirna duha, u vječnom pokretu, kreativac koji nikad ne miruje. Iza njega su projekti: bezalkoholni napitak Gineta, vrtlarstvo-ruže i povrtlarstvo -češnjak… Ali pred njim su svježi planovi. Realizacija Prvog muzeja istarskog vina u Završju, angažman oko robotizacije Istre, a nije isključio ni mogućnost bavljenja turizmom. Neustrašiv je, i čini se da ne postoje prepreke ni otkucaji godina koji bi ga zaustavili u stalnom muvingu. Jedino ima strah od letenja avionom! Ipak je ova večer pokazala, mora mu se priznati, da je „…prvi među jednakima...“ Bez konektora tek.
Na jedinstvenom susretu te nakon svega izgovorenoga, publici i široj javnosti „kvartet župana“ objelodanio je „unisono“ kako su Istru uspjeli pokrenuti i uzdignuti kroz tri desetljeća u međunarodno priznatu regiju.
Panelom u Novigradu zaključeno je 30-ak susreta, tribina, izložbi, koncerata i drugih događanja započetih u rujnu usmjerenih na obilježavanje tridesete obljetnice osnutka Istarske županije koji su selektivno održani u svim istarskim gradovima.
Sanja Bosnić