Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Što bi moglo postati zajedničko Umažanima s Aboridžanima, Maurima i drugim domorocima?!
Bonjour Umag!
Umag – Neveselo i lokalpatriotski protekla je nedavna javna rasprava vezana uz prijedlog Grada Umaga o novom prostornom planu tzv. UPU Umag-istok, gdje se prema riječima izlagača plana predviđa gradanja 600 stanova u deseterokatnim neboderima i dužnim zgradama za oko 1800 povremenih stanovnika. Grupa građana je odslušavši prijedlog tog UPU-a otvoreno iskazivala svoje razočarenje i opiranje nerazvojnom i opasnom planu za lokanu zajednicu, osobito što su nedavno objavljeni rezultati popisa stanovništva RH u kojem je u Umagu zabilježen pad od 5,29 posto.
UPU Umag –istok predstavili su Diego Banković pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam, Martina Bencich, voditeljica odsjeka za prostorno planiranje u tom odjelu, ujedno koordinatorica plana, te izrađivač plana Nenad Novković iz tvrtke Novi urbanizam, Pula.
U raspravi je sudjelovao ograničen broj zainteresiranih građana zbog epidemioloških mjera na snazi.
Poslovno trgovačka i stambena zona
Novković je opisao da se radi obuhvatu (građevinski neizgrađeni dio) čije granice sežu od kružnog toka u Aveniji Grada Vukovara (zona Marketi), pa južno prema Novigradu u dužini od oko 750m, otprilike do restorana Monte. U pitanju je 11, ha zemlje, a plan je podijeljen u dva dijela. Sjevernije od potoka gradila bi se gospodarsko poslovna zona, pretežito trgovačke djelatnosti, nastavak zone Marketi, a južnije pretežito stambena namjena. Najveći vlasnik zemljišta je RH sa 7,1ha, pa privatnici sa 3,3 ha i Grad Umag sa 0,87 ha. Planira se graditi strukturirano i organizirano „samoodrživo“ naselje u modernoj formi jer u Umagu do sada gradilo vrlo kaotično zbog udovoljavanja željama pojedinaca, istaknuo je uvodno Novković. Predviđeno je 600 stambenih jedinica za cca 1800 žitelja, od čega je 300 stambenih jedinica u dužnim objektima te 300 u vertikalnim, neboderima do deset katova uz moguće dvije podzemne etaže. U središtu naselja protezao bi se korzo, ucrtano je i nešto zelenih površina, a prometovanje u naselju je minimalizirano. Pri tomu je Novković napomenuo da su se kod izrade vodili demografskim razvojem Umaga i pokazateljima iz PPUG-a da bi do 2030. u naselju Umaga trebalo biti 7219 stanovnika, no vjeruje da bi se uređenom infrastrukturom i turističkom ponudom trebao povećati interes ulagača za nova ulaganja u ovu stambenu zonu, čime bi se dostigao prirast broja stanovnika, najviše povremenih! Stambena izgradnja mogla bi započeti u sljedećem desetljeću, a u poslovnom dijelu i ranije. Samo naselje promijenit će vizure Umaga u sljedećim decenijama, jer će se graditi po uzoru na francuski grad Perignan. Otvorena je javna rasprava u kojoj je burno polemiziralo više prisutnih građana.
Francuska verzija Umaga
Prenosimo što su pojedini prisutni građani komentirali. Građanin Marino Paretić, inače nezavisni gradski vijećnik podsjetio je voditeljicu-koordinatoricu plana Bencich da se u postupku izrade plana prikupljaju mišljenja javno pravnih tijela, što podrazumijeva i stajalište Mjesnog odbora za ovaj dio grada. Paretića je zanimalo na koji su način informirani građani tog Mjesnog odbora, kad je svim Mjesnim odborima istekao mandat u 2019. godini, a novi izbori nisu provedeni. Je li postupak izrade UPU-a nezakonit ako se ne može utvrditi stajalište MO, zanimalo ga je. Bencich je odgovorila da se objava poziva javnoj raspravi na oglasnim pločama Grada i putem medija smatra zakonitom zamjenom za informiranje svih građana, kao da su to obavili putem MO. Građanin Zlatan Varelija se osvrnuo na nedavno objavljene tragične podatke o popisu stanovništva istaknuvši da Grad Umag bilježi pad od 5,29 posto, pa naselje Umaga danas broji samo 6.781 stanovnika, dok je broj stambenih jedinica u gradu od 2011. znatno narastao. Interesiralo ga je, ako su demografski podaci za Umag poražavajući, je li izrađivač plana koristio neku studiju, sociološko –demografsku sliku grada kojom opravdava prijedlog ovog plana za izgradnju naselja od 1800 stanovnika? Odgovoreno mu je da se takve projekcije izrađuju na višoj razini, odnosno u Planovima Istarske županije. Za riječ se onda javio Goran Galović, također nezavisni gradski vijećnik Umaga koji je u više navrata od predstavnika Grada i izrađivača plana pokušavao iznuditi odgovor, tko je naručitelj UPU-a, tj. budući investitor(i) koji je pokazao interes da gradi na ovom području, jer ne shvaća javni interes i potrebe stanovnika Umaga da se sada donosi jedan takav „futuristički“ plan. Inzistirao je na odgovoru, ali je isti izostao. Sarkastično je komentirao ideju da se u Umagu gradi po uzoru na francuski Perpignan, kako stoji u obrazloženju plana.
Je li gradonačelnik doživio ukazanje UPU-a u Perpignanu?
-U tom je gradu na granici Francuske i Španjolske, Salvador Dalì na željezničkom kolodvoru doživio viziju ustroja svemira, pa me zanima je li netko od naših čelnika bio u tom gradu i doživio viziju UPU-a Umag-istok?! Čija je to bila ideja da se Umag uspoređuje sa tim srednjovjekovnim gradom od preko 120 tisuća stanovnika kojemu broj raste, pitao je Galović, dok se u Umagu smanjuje. Pitao je i tko i zašto se žuri s izradom ovog izdvojenog plana iz cjelovitog UPU-a Umaga kad je taj građevinski neizgrađeni dio naselja proširen/ucrtan u PPUG-u Umaga još od 2004. pa iz Grada nisu pritisnuti zakonskim obvezom tj. rokom donošenja plana za ovih 11 ha, gdje se pretežito nalazi vrijedno poljoprivredno zemljište i mnogi obrađuju svoja plodna polja. Bencich je tvrdila suprotno, a Galović joj proturječio kazavši da je ovakav plan nastavak predizborne kampanje umaškog SDP-a, ono što se pojavljuje u njihovim predizbornim materijalima u programskom bloku „Smart city – Green city“. U raspravu se uključio i predsjednik uprave umaškog poduzeća Istra-auto, Branko Lukšić pohvalivši inicijativu Grada Umaga za izradu tog atraktivnog i funkcionalnog idejnog rješenja naselja, istaknuvši da će se time omogućiti otvaranje novih poslovnih prostora i radnih mjesta u njemu.
Umažani će postati domoroci u svome gradu!
Građanin Veljko Ivančić diskutirao je vrlo ogorčeno iznijevši nekoliko svojih zapažanja. Prvenstveno je negodovao zbog „povremenih“ stanovnika, jedne od ključnih riječi u tekstu obrazloženja plana.
-Očito, da je ovo naselje predviđeno za povremeno stanovanje, sezonce i njihove nove apartmane. U Umagu imamo već sada na stotine neprodanih stanova, ali, gospodo draga, nama ne raste broj stalnih stanovnika. Popis stanovnika ukazuje na evidentan pad, ali zato raste broj novih stambenih jedinica! U obrazloženju ovoga plana piše da trenutačno imamo 1465 povremenih stanovnika, plus ovih novih 1800 koliko se planira u tih 600 stambenih jedinica cifra povremenih stanovnika se penje na 3265 , a do 2030.godine je planirano u naselju Umaga 7.219 stalnih stanovnika. Za deset do 15 godina mogli bi tom dinamikom dostići iznad 25 posto povremenih stanovnika u odnosu na stalne stanovnike Umaga što je nonsens, ukazivao je Ivančić pa nastavio povišena tona.
- Zbog tržišnog interesa pojedinaca koji spominjete kao jedan razlog planiranja ovog UPU-a, dogodit će nam se velika promjena u demografskoj slici grada tj. strukturi stanovništva, jer stranci vole kupovati nekretnine u Istri, a nahrupit će još više nakon Schengena. S velikim priljevom stranaca, mi Umažani, gospodo draga, postat ćemo domoroci u svome gradu, pa se pitam kao i Galović čemu takav plan?! Molio bih da mi odgovorite kakav javni interes imaju građani Umaga od toga plana, obratio se izlagačima Ivančić i još dometnuo.
- Odgovorit ću ja vama. Ovakav projekt gdje se mogu graditi i zgrade od deset etaža i dvije podzemne etaže interesantan je samo našem predlagaču i s druge strane ulagaču. Vi planeri napisali ste da je uočen interes investitora za gradnjom u gradu. A ja se pitam tko ne bi gradio kad imate ovakvog gradonačelnika koji vam omogućava gradnju. Gospodo, nešto mi je poznato o tome. I svima kako funkcionira ove država, ali nažalost tu se ne može ništa. I ne gajim iluzije da plan neće proći. Svaki investitor koji raspolaže velikom količinom novaca, najčešće nepoznata podrijetla (da ne kažem nešto drugo), ode u gradsku upravu ka čelnim ljudima grada i kaže što želi s tim novcima, a izvršna vlast mu to može ispuniti jer ima mogućnost urbanizacije zemljišta. I dobar posao se dogovori. Da su Umagu postojali Mjesni odbori i pitalo se ljude ovoga grada što misle o ovom UPU, siguran sam da bi rezultati bili porazni. Gospodo, dugoročno gledano, nanosi se velika šteta Umagu i njezinim stalnim stanovnicima, a najviše koristi imat će investitori, izvođači radova, gradonačelnik i nekoliko sretnika koji su slučajno vlasnici zemljišta tu, odrješito je i bez dlake na jeziku kazivao je Ivančić, na što su predstavnici Grada i izrađivač plana ušutjeli kao ribe. Nitko mu nije kontrirao ili rekao A.
Na kraju rasprave Bencich je navela da će svi koji podnesu pisana mišljenja, prijedloge i primjedbe dobiti i pisane odgovore, a javni uvid plana UPU Umag –istok traje do 1. veljače u predvorju Gradske vijećnice Grada Umaga-Umago, G. Garibaldi 6, radnim danom od 7,30 do 15,30 sati te na mrežnim stranicama Grada Umaga-Umago – www.umag.hr.
Svi stanovnici grada koji nisu imali priliku nazočiti javnoj raspravi, dati svoj građanski doprinos razvoju svoga grada, demografskoj obnovi i jasno kazati žele li zadržati svoj zavičajni Umag ili graditi „francuski“ Umag za neke povremene stanovnike imaju sada priliku poslati konkretno mišljenje ili primjedbu na gore navedenu adresu.
Sanja Bosnić
Foto:Perpignan la Rayonnante, la Mairie de Perpignan