Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Smeće naše svagdašnje- prvi dio
Ususret astronomskom povećanju cijena zbrinavanju komunalnog otpada
Ovih dana na kućne adrese stižu novi cjenici odvoza komunalnog otpada. Kao što i priliči svakoj birokraciji, tekst cjenika s obrazloženjem satkan je birokratski. Za odgonetnuti sam cjenik i kako bi se utvrdio odvoz pojedinačnog kućnog otpada, treba dobro upregnuti moždane vijuge. Jer kako bi u jednoj našoj susjednoj državi rekli tipičan primjer ovakvog birokratskog obrazloženja cjenika glasi : „okruglo pa na ćoše“. Ali kad odgonetnete ovu birokratsku zavrzlamu uhvati vas vrtoglavica od izračuna nove cijene odvoza kućnog otpada. (Onako od oka samo oko 400% poskupljenja!). U nekoliko nastavaka pokušati ćemo analitički raščlaniti cjenik, na što se on- cjenik poziva i iz čega navedeno poduzeće uz blagoslov gradske vlasti čiji su i vlasnik i osnivač daruje svojim građanima nadolazeću Uskrsnicu u vidu novog nameta.
I prije nego se osvrnemo na pojedinačne stavke moramo se vratiti nekoliko godina unatrag na 6. sjednicu Gradskog vijeća Grada Umaga od 31.1.2018. godine. O sjednici novinarka Glasa Istre izvještava između ostalog: „Najveći dio vijeća protekao je u raspravama vezanim za točke o Planu gospodarenja otpadom i načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Umaga. Vođa projekta Anes Durgutović, pojasnio je prisutnima da je Plan gospodarenja otpadom Grada Umaga od 2017.-2022. donesen u skladu s Planom gospodarenja otpadom RH u cilju uspostave kvalitetnijeg sustava gospodarenja otpadom i da je 31. siječnja o.g. posljednji rok za prihvaćenje istog u svim JLS Hrvatske. U raspravi su sudjelovali D. Grunbaum (ŽZ) i Mirko Grgić (SDP) artikuliranjem problema odvoza smeća u županijski centar Kaštijun tražeći odgovor koliko će to poskupjeti cijenu usluge građanima Umaga. Bassanese je dajući odgovor objasnio vijećnicima kako je ova tema u uzročno posljedičnoj vezi sa pitanjem odlaganja otpada u Kaštijunu, pojasnivši da Grad Umag još nije donio odluku o korištenju usluge u Kaštijunu iz razloga nastalih dugova od 2008. godine, kao i zbog objektivno mogućeg poskupljenja usluge građanima ,što otvara odgovorno razmišljanje o mogućem korištenju nekog drugog centra za odlaganje otpada.
-Ova odluka ne utječe na odlaganje otpada već na način kvalitetnog zbrinjavanja te se u skladu sa zakonskom regulativom mora prihvatiti, rekao je Bassanese.
Stavljanjem na glasanje podržana je sa 11 ruku, dok je šest vijećnika iz redova IDS-a ostalo suzdržano.
Na sličan se način vodila rasprava o točki dnevnog reda o razmatranju i usvajanju Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Umaga o kojoj je glavna pojašnjenja dao član uprave komunalnog poduzeća 6. Maj d.o.o., Reuf Šerbečić. Upitna je bila nova cijena usluge , odnosno dovođenje u vezu volumena spremnika i broj pražnjenja i koliko će to utjecati na novi izračun cijene pružene usluge. Šerbešić je pojasnio da cijena konačnog obračuna neće rasti, a uvođenjem čipiranja, najvjerojatnije do jeseni, će izračun biti precizniji. Slavica Renko (SDP) je konstatirala da bi selektivnim odlaganjem cijena trebala biti i niža, a vijećnica Mersada Borić (SDP, lista) je tražila pojašnjenje oko biranja veličine spremnika i stambene površine. Isto tako, Grgić je htio znati koliko će se promijeniti cijena zbrinjavanja prikupljenog otpada u odnosu na sadašnju. Vijećnik Koraca (IDS) se suprotstavio Odluci stoga što nije napravljen aproksimativan izračun nove cijene usluge u kojem bi se vijećnicima predočio obračun, takozvani fiksni dio (koji se uvijek naplaćuje) plus usluga zbrinjavanja koja može biti promjenjiva, jer sve navodi na trag da će ovom odlukom najviše „stradati“ neonečišćivači, građani koji izbivaju na duži rok iz kuća ili stanova, a kojima će se uvijek naplaćivati taj fiksini dio (za redovnu djelatnost zaposlenih). Na sve dvojbe Šerbečić je odgovorio u pozitivnom tonu, napominjući da će se pojedinosti regulirati ugovornim odnosom između tvrtke 6. Maja i korisnika usluge. Odluka je prihvaćena sa 11 glasova za, a šest IDS-ovaca je bilo protiv. Glas Istre,1.veljače 2018., autorica: Sanja Bosnić
Ako dobro iščitamo navedeni izvještaj kao sastavni dio plana gospodarenja otpadom 2017-2022. g nesporno je da da član uprave Reuf Šerbečić izjavljuje da će spremnici bit čipirani i dostavljen i građanima Grada Umaga. Čip može sadržati kako volumenski sadržaj tako isti i nosivi kilažni (u kg) sadržaj. Bilo je za očekivati da će se sve ove predradnje na vrijeme obaviti, nakon obećanja na spomenutoj sjednici GV. Ali bilo bi iluzorno očekivati od uhljebistana da ovaj zadatak koji je pred njih postavljen i obave. I nije to sve . Za zgrade sa više od četiri stana trebalo je osigurati odgovarajuće spremnike. Za ovu svrhu bila su osigurana i evropska sredstva. I što je Umag komunalno poduzeće i gradska vlast učinila? Jednom riječju ništa! Osim što je provedena akcija osvješćivanja građana grada Umaga o odvajanju otpada. Akcija koja je provedena uz suradnju sa Zelenom Istrom nije ništa drugo nego bačen novac poreznih obveznika. O samom projektu i rezultatima projekta nikada nisu bili građani Grada Umaga izvješteni, a da ne govorim obavješteni, pa je to novac poreznih obveznika koji je bačen u vjetar. I o mnogim drugim projektima koji su smišljeni u glavama uhljebistana građani nisu doznali ništa. Stoga nije niti čudno niti provedbeni tim ne smatra svojom obvezom da o tome obavijesti građane.
Kako novi cjenik i čestitka o povećanju plaćanja odvoza komunalnog otpada tu je pred nama u sutrašnjem broju možete čitati:
Odluka Ustavnog suda i poveznica s cjenikom
Tekst: Zlatan Varelija