Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Predstavljena prva karta Mreže baštinskih centara Istre
Putokaz u jedinstveni doživljaj Istre. Putnicima namjernicima…
Vabriga- Prva turistička karta-Mreža baštinskih centara Istre (kultura&priroda&doživljaji), prezentirana je i promovirana u nedavno otvorenom interpretacijskom centru „Ribraska kuća“ u Vabrigi. Predstavljanju su prisustvlai gotovo svi voditelji istarskih interpretacijskih centara uz predstavnike sedme sile. Na vrlo interaktivnom druženju, poput kratkih edukativnih radionica, sudionici su razmijenili iskustva i doznali kako ponaosob njegujemo naše običaje i što zapravo svatko od nas čini u svakodnevnici da ih sačuva i razvija u zajednici. Bio je to smisleni uvodnik u „slovo na papiru“ – kartu baštinskih centara Istre.
Publikacija kartografski i opisno objedinjuje postojeće centre, njih 27, na svim lokalitetima Istre. Sam projekt nastao je na inicijativu strastvene promotorice istarske baštine Manuele Hrvatin koja je ujedno moderirala susret, a kartu autorski potpisuje Luka Jakopčić iz društva Recider projekt d.o.o. Nakladnik je IRTA, uz financijsku podršku Turističke zajednice Istarske županije. O projektu su još govorili Vladimir Torbica, pročelnik za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Slavica Tobok Kandić, direktorica Istarske razvojne agencije, Sanja Žužić, direktorica TZ Tar-Vabriga, te u ulozi domaćina Izabela Raunik Keglević, voditeljica "Ribarske kuće".
Volonterski projekt iz dubine srca
- Manuela je, najkraće rečeno, prava Istrijanka i sve vrijednosti koje nosi u srcu prema zavičaju su ovdje, na toj karti, a to je samo djelić onoga što neprestance nastoji Istri vratiti i zato je uspješna kao i ovaj projekt kojega je odradila volonterski, istaknuo je Torbica, pa je Hrvatin preuzela riječ. Govorila je vrlo emotivno i zanosno, pojasnivši ulogu baštine u turističkoj ponudi, educiranju lokalnog stanovništva u baštinjenju običaja, vodećoj ulozi lokalne zajednice pri valorizaciji i financijskim ulaganjima u očuvanju kulturne baštine.
Recepcije baštine
- Globalizacija je neminovna, ali mi moramo zadržati autentičnost našega kraja. Ono što mi i naš kraj zapravo jesmo i po čemu se razlikujemo od drugih. Stoga baštinski centri u naravi predstavljaju recepcije naše baštine od istarske kuhinje, prirode, poljoprivrednih proizvoda, narodnih običaja…Bit je njegovati uspomene iz naše prošlosti i prenositi na naše mlade naraštaje, pa u uputiti naše turiste u našu tradiciju, a ovom kartom potaknuti ih da postanu putnici i dožive naš kraj, ljude i običaje, kazivala je Hrvatin.
Prvo, edukacija lokalnog stanovništva
-A da bi se oživljavale te lokalne priče i sadržaji, koje ćemo identificirati s lokanom zajednicom najbitnija je uloga baštinskih centara. Nažalost, još nije dovoljno osviještena važnost tih centara kod nekih lokalnih čelnika, a osobito u drugim krajevima Hrvatske, pa moramo koordinirano poraditi na tome da centri postanu katalizator kroz koji ćemo osvijestiti prvenstveno lokalnom stanovništvu, a tako i čelnicima lokalnih zajednica, vrijednosti naše baštine i na taj način više toga naučiti o tradiciji tj. baštini tog kraja. Primjerice, u Hrvatskoj imamo otvorenih 120 baštinskih centara od kojih 50% nije održivo, uglavnom u kontinentalnoj Hrvatskoj, stoga nam svima mora postati cilj imati „obitelj“ koja će stajati financijski iza centara, počevši od lokalnih zajednica do ministarstva, nadovezao se Jakopčić.
Jednakoznačni centri Istre
Zaključno je Hrvatin zahvalila voditeljima istarskih centara na suradnji, edukaciji, novim inicijativama.
- Čovjek ako poželi ostvariti super putovanje i doživljaj Istre, dovoljno je uputiti ga u naše centre i već smo napravili neki drugi smjer u turističkoj ponudi. Imat ćemo moćnu priču. Tu gost može naučiti o hrani i prirodi, zavičajnim pričama. Izrada ove karte je bila tek moja mala želja, ali se nadam da smo uspješno napravili iskorak da se pomogne interpretacijskim centrima u vidljivosti, a koji su svi jednako bitni u doživljaju Istre, istaknula je Hrvatin.
Sanja Bosnić