Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Održana 11. sjednica Gradskog vijeća Umaga u nedemokratskom tonu
Paretić: “ Vi ste lažljivac, gradonačelniče!”
Umag - Ništa već viđeno nije se zbivalo na prvoj održanoj sjednici gradskog vijeća Umaga u 2023. godini, tj. 11. po redu u ovom vijećničkom mandatu od lipnja 2021. godine. Ne možemo se oteti dojmu da je izgledala režirano, na trenutke podsjećajući na burlesku pa izvještavamo u tom tonu. Bilo je puno izrečenih opomena, uručen je, sada već tradicionalno jedan dvostruki crveni karton nezavisnom vijećniku Goranu Galoviću, dok je gradonačelnik Vili Bassanesese većinu vremena „dirigirao“ (najčešće mahanjem ruku) svojim bešumnim orkestrom vladajućih vijećnika na čelu s predsjednikom vijeća – Ivanom Belušićem. Pri čemu je na svako pitanje oporbenjaka bježao od odgovora kao Vrag od tamjana. Kaže se da je protivnik poražen, odnosno izbačen iz takta, kad ga sugovornik natjera da ovaj podigne ton. Sudeći po toj uzrečici, gradonačelnik je svojom dernjavom i vrijeđanjem vijećnika bio veći dio sjednice izbačen iz takta, a po starom običaju, poglavito kad se na govornici pojavljuje vijećnik Galović. Vrtlog bijesa je potrajao dok se nije oštrim prijetnjama okomio na Belušića pa je ovaj, bezrazložno nakon aktualnog sata izbacio Galovića iz vijećnice. Podsjeća Bassanese u tim nekontroliranim trenucima svojim nervoznim pokretima na Puškina koji bi Galovića najradije izazvao na dvoboj zbog flertovanja s istom ženom, odnosno, zgazio ga kao najjačeg, intelektualnog i stručnog političkog oponenta u vijeću. Po modelu kako je nekad pokušao raditi s Daglasom Koracom (IDS) u vijeću, sve dok ga nije uspio difamirati putem medija.
Nisu pošteđeni znatno manje njegovog gnjeva ni Sandi Fabac (IDS), kao ni nezavisni vijećnik Marino Paretić. A upitno je, da li je u određenim situacijama, recimo na ovoj zadnjoj sjednici vijeća prekršio i svoje zakonske ovlasti gradonačelnika. Uljuđenosti i etičkog kodeksa je zasigurno, što se može ustvrditi iz nekih odgovora ponuđenih na aktualnom satu.
Paretić prozvao gradonačelnika zbog prodaje gradskih poslovnih prostora
Paretić je pitao u ime nekih građana što će biti s terasama ugostitelja izgrađenih na potezu obale staroga grada sve do Gradskog muzeja, a Bassanese mu sasuo paljbu optužbi prozivajući ga neka brine svoju brigu i plaća račune državi i Gradu.
-Vi ste obrtnik koji koristi terasu ( ne na obali!) i nije platio niti kunu za prikupljanje otpada u jednom terminu kada su poslani računi. Ako govorim netočno ispričavam se unaprijed, a ako govorim točno, vi ćete dati ostavku (?!). Interes za terasu plaćaju svi. Kao što vi plaćate tako bi trebali plaćati svi. A vi se širite već godinama, a ni jedne godine niste plaćali točan prostor koji zauzimate. Nažalost, tako će biti i ove godine, dok jednog dana ne ograničimo to korištenje terase. I tome će doći vrijeme. I mene građani svaki dan pitaju zašto Marino Paretić ne plaća, to je ping -pong. Vi gledajte sebe i da plaćate državi ono što morate plaćati i Gradu, a za ovo drugo već će se pobrinuti nadležni, odgovorio mu je srdito Bassanese. Međutim, ni Paretić mu nije ostao dužan. Naprotiv, bio je vrlo direktan.
- Kao prvo gradonačelniče vi lažete! Mi smo uredni platiše godinama, od prvog dana. Ako je netko koristio svoj obrt, koji je imao poslovni prostor od Grada to ste vi. Imali ste dva prostora u najmu od Grada kojih ste se riješili (prodali) i na kojima ste zaradili. A drugo, mene je zanimalo za terase što se tiče šetnice, jer vi znate dobro kako izgledaju te terase i da li će se napokon legalizirati da ljudi mogu mirno raditi, ponovio je pitanje Paretić. Ovoga je puta dobio od gradonačelnika konkretniji odgovor koji kao takav ne bi baš trebao biti utješan za vlasnike restorana na obali Svetog Pelegrina (južna strana starog grada) i garantirati vlasnicima restorana miran san.
Ne može se bespravna gradnja legalizirati! A što onda?
- Gradnja na pomorskom dobru prema Zakonu o pomorskom dobru je, da se na pomorskom dobru bespravna gradnja ne može legalizirati! To ste već trebali naučiti koliko ste godina ovdje, odgovorio mu je Bassanese bahato. Zanimalo je vijećnika Paretića i bi li gradonačelnik s njime popio jednu kavu s druge strane zaljeva u Portorožu da s te pozicije gledaju kako će izgledati buduća šetnica Alberi –Crveni vrh, misleći na trajnu devastaciju istarske obale zbog radova koji se tamo izvode. Podastro je vijećnik i friške fotografije s terena da ih pokaže većinskim vijećnicima, indirektno ih prozvavši da su suodgovorni za devastaciju prirodnih resursa hrvatske obale odobravanjem projekta gradnje takve obalne šetnice. Predložio im je da prošeću tim dijelom obale. Na što mu je Bassanese iznio svoje viđenje.
Bassanese: Šetnica je osobni krajobrazni osjećaj !
-Vi ste protiv izgradnje šetnice, a mi smo za. Vi ste protiv toga da se nakon 50 godina omogući pristup na pomorsko dobro svim građanima ovoga grada. Mi smo za to. Kako će što izgledati i na koji način izgleda, to je osobna osobina karakteristika, odnosno vaš krajobrazni osjećaj da li je to nešto u krajobrazu dobro ili nije! To je vaš privatni osjećaj. Netko može kazati da je lijepo, a netko da nije, ja u to ne ulazim, kazao je gradonačelnik Paretiću, što god da to značilo, iako Paretić nije govorio o estetici nego trajnoj šteti nastaloj u prostru, eko zločinu. (Op. a. Radi se, prije svega u Alberima o narušavanju krajobraznih vizura hrvatske obale, uništavanju konfiguracije tla nastalog u geološkom razdoblju pliocena, između 5 i 3 milijuna godina i narušavanju eko- sustava. )
Srdio se gradonačelnik i zbog postavljenih pitanja vijećnika Fabca.
-Prošli put smo mi vijećnici izglasali odluku o visini paušalnog poreza za iznajmljivače ( Podsjećamo! gradonačelnik je, uvjetno rečeno, ucijenio tada vijećnike kazujući da visinu aktualnog iznosa paušala 300 kuna moraju povisiti zbog „naredbe“ Porezne uprave!) Mislim da to baš nije tako jer u članku 2. Pravilnika o paušalnom uređivanju kaže da predstavničko tijelo donosi odluku o visini paušalnog poreza za djelatnost iznajmljivanja, a u članku 4. kaže da ako predstavničko tijelo lokalne samouprave ne donese tu odluku u propisanom roku, visina paušalnog poreza po krevetu određuje se u iznosu od 99 eura, a ne 200 eura kako ste rekli, i to po članku 30. Tako da se može zaključiti da je bilo dovoljno odrediti neku visinu paušalnog poreza, i ona nije trebala biti 75 eura, kako ste rekli, pa mislim da se nastavlja plasiranje netočnih informacija, upozorio je Fabac te nastavio s drugim pitanjem vezanim uz POS stanove.
-I vezano uz POS. Imali smo prilike čuti svašta. Prije sedam mjeseci ste me optužili da lažem kad sam rekao da nisu svi POS stanovi prodani, pa je u dva navrata rečeno da se ne može dobiti lista kupaca ni iz Grada ni iz APN-a, pa da Grad kupuje dva stana, pa ne kupuje, a onda kupuje. Kakva je situacija i da li stojite iza toga što ste rekli?
Vezano uz paušalni porez, gradonačelnik mu je izjavio da će provjeriti maksimalan iznos paušalnog poreza i da je 99 eura još uvijek manje od 75 eura, odnosno izbjegao je precizan odgovor je li obmanuo vijećnike kad je govorio da moraju izglasati povećanje od 85 posto.
- E sad je pitanje drugo. Radi se o POS-u. Ja ne znam vijećniče to vi imate protiv POS –a, a korisnik ste POS-a. I što vas interesira nešto u konačnici što ni ja ne znam. Niti me interesira. Moj posao je da radimo ljudima dobro. Omogućimo za duplo manju cijenu od tržišne da kupe stan u Umagu. Bio sam na Saboru vaše stranke i jedan od glavnih motiva i budućih projekata će vam biti POS. A to što kasnite 20 godina je vaš problem. Grad Umag je vodeći u Hrvatskoj po POS-u. Imat ćemo vrlo brzo 84 stana. Po zakonu zna se po kojoj proceduri funkcionira. APN je taj koji nakon procedure provedene u Gradu objavi listu i da će dva stana dobiti kao što je zakon propisao branitelji i jedan stan je namijenjen profesorima za buduću srednju školu. Nijedan normalan čovjek ne bi trebao imati ništa protiv toga. A koja lista, to ćete saznati kad i ja saznam. Niti znam tko je na listi, i niti me zanima. Predložiti ćemo vas da budete u komisiji za dodjelu POS-a pa ćete sve znati, odgovorio mu je gradonačelnik, a Fabac još jednom za govornicom negodovao zbog odgovora.
-Vezno za odgovor na prvo pitanje slažem se da je 75 eura manje od 99, ali nije bilo potrebno povisiti za 85 posto taj paušal. Bilo je dovoljno donijeti odluku o visini tog paušala u eure (Op.a. Pojašnjenje! Uskladiti kune u eure. Iznos od 300 kuna u 40 eura koliko je iznosio do prosinca paušal!), upozorio je još jednom Fabac. Nastavno je usvojen zapisnik sa zadnje, 10. sjednice Gradskog vijeća pa se prešlo na rad prema izglasanom dnevnom redu na kojem se našlo 20 točaka.
Slijedi: Tijek sjednice gradskog vijeća, II. dio