Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Obnovljen spomenik palim borcima na Plovaniji. Simbol istarskog zajedništva.
Festival zajedništva
Buje- Ne postoje granice za stanovnike pograničnih krajeva, istaknuo je u svom uvodnom obraćanju prisutnima u kazališnoj dvorani POU Buje, Edi Andreašić, potpredsjednik Udruge antifašista Bujštine i voditelj programa na svečanosti proslave obnove Spomenika palim borcima u Plovaniji. Svečanost, koja je upriličena povodom obilježavanja 80. obljetnice pripojenja Istre Hrvatskoj, Rujanskih odluka i 30. obljetnice Istarske županije, planirana je održati se uz spomenik, ali je zbog najave loših vremenskih prilika premještena u učilišnu dvoranu. Ove je godine impozantni spomenik restauriran proračunskim sredstvima Gradova i Općina Bujštine te Općine Pirana, Izole, Kopra i Ankarana potvrdivši time zajedništvo stanovnika pograničnih krajeva kroz povijest, u ratu i miru. Kao domaćin, uzvanicima je poželio dobrodošlicu opisujući projekt obnove te značaj spomenika za ovaj istarski kraj, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin.
-Spomenik na Plovaniji podignut je 1981. godine i svjedoči o hrabrosti onih koji su se borili za slobodu i pravdu na ovim pograničnim prostorima u teškim ratnim vremenima. Obnovom spomenika sredstvima iz gradova i općina hrvatske i slovenske Istre čuvamo uspomenu na njihovu veliku žrtvu. Ova obnova ne predstavlja samo financiranje radova, već simbolizira jačanje suradnje između naših lokalnih prekograničnih zajednica i spomenik je jednoj zajedničkoj antifašističkoj povijesti ovih krajeva, naglasio je Vižintin nakon čega je prikazan dokumentirani filmski uradak restauracije spomenika.
Remek djelo kipara Aleksandra Rukavine
Tehničku stranu restauriranja i kronologiju je u filmu opisivao restaurator Matko Kezele, navodeći osnovne karakteristike spomenika koje su uvjetovale način obnove. „Na trodjelnom (tri vertikalne plohe) spomeniku viskom 12 metra na svakoj od tih ploha (triptih) ugrađen je stakleni mozaik zasebne površine oko 6m2, gdje je svaki od tih mozaika, podijeljen u12 segmenata (8X80 cm), Na prvoj plohi mozaik-motiv predstavlja borbu, na drugoj ranjenike, a treći narodne nošnje ljudi ovih pograničnih krajeva. Nakon skidanja originalnog mozaika, kojemu slijedi restauracija i postavljene na neko drugo javno mjesto, sanirane su sve tri betonske plohe spomenika i izrađene su kopije mozaika te su vraćene na stara mjesta“, pojasnio je između ostaloga restaurator. U filmu se još pojavljuju i komentiraju značaj spomenika i antifašističke borbe na Bujštini Pino Degrassi, član UA Bujštine, Vesna Žmak, predsjednica UA Bujštine i Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije naglasivši da spomenik na Plovaniji i njegova zajednička obnova odražava sinergiju naroda u ovim pograničnim krajevima potvrđujući time istarsko zajedništvo Hrvata, Slovenaca i Talijana. U tom kontekstu se nadovezao i Vižintin kazujući da je riječ o jedinstvenom projektu u Hrvatskoj, jer je spomenik obnovljen sredstvima iz slovenskih i hrvatskih općina i gradova, a već se pregovara i o zajedničkom sudjelovanju u financiranju restauracije antifašističkog spomenika na Kučibregu. Naredni govornici svoj su prigodni govor temeljili na istoj misli vodilji svojih prethodnika.
Tri naroda, jedno srce
Gradonačelnik Kopra, Aleš Beržan istaknuo je da na ovim istarskim prostorima žive tri naroda, ali tri naroda u kojima kuca jedno srce, a stvarano je na zajedničkim tekovinama antifašističke borbe protiv fašizma i nacizma. Predsjednik Udruge partizana Trsta Fabio (ANPI TS) spomenuo je da spomenik palim borcima na Plovaniji predstavlja i novi put kojega treba u ovim vremenima zajedno proći, a koji je odgovor na mržnju i ratno nasilje. Zamjenica župana Istarska županije Jessica Acquavita također je ovaj događaj doživjela festivalom zajedništva.
-Slavimo zajedništvo u prošlosti i sadašnjosti. Još jednom smo pokazali da granice u Istri nisu prepreka. Naša je povijest komplicirana ali slojevita i naučila nas je da budemo otvorena i multikulturalna regija u kojoj su suživot i poštivanje ljudskih prava svakog pojedinca dio našeg identiteta i našeg teritorija. Stoga ovdje nije riječ o samo fizičkoj obnovi spomenika, već i obnovi naše predanosti vrijednostima koje su nas u Istri ujedinile i učinile ovima kakvi jesmo, zaokružila je svoj govor Acquavita.
Nakon svečarskih govora, povodom Rujanskih odluka i obilježavanja 80. obljetnice pripojenja Istre Hrvatskoj, kraći kronološki osvrt na povijesna događanja od pojave fašizma u ranim godinama 20.stoljeća prošloga vijeka u Istri do Londonskom memoranduma iznio je Gracijano Kešac ravnatelj povijesnog i pomorskog muzeja Istre.
Svečanost je potom zaključena veselim glazbenim programom. S partizanskim „buketom“ pjesama, zapjevala je i zasvirala revolucionarne i partizanske pjesme drugarica, tovarišica i compagna Marijetka Popovski iz Izole nakon čega joj se na pozornicu pridružio združeni mješoviti pjevački zbor Lavande i Korone te su pod ravnanjem maestra Branislava Ostojića gromoglasno zapjevali popularni partizansku skladbu „Bella ciao“.
Osim gore spomenutih, svečanost su uveličali još: delegacija Saveza udruga antifašista (SUA) Istarske županije, delegacija antifašista iz Zveze borcev slovenske Istre i ANPI-ja Muggia, gradonačelnici slovenskih Občina iz Istre i gradonačelnici te načelnici iz Općina i Gradova Bujštine.
Sanja Bosnić