Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Novi poticaj razvoju istarske vinske scene i vinskog turizma
Finalno natjecanje izbora TOP 300 talijanskih vina i predstavljanje prestižnog vodiča Vinibuoni d'Italia se po prvi put održalo izvan Italije, u šarmantnom Novigradu istarskom. Natjecanje je trajalo od 11. do 13. rujna u hotelu Aminess Maestral, a nakon odabira krunskih vina održana je gala večera u restoranu Olivetto.
Dobra talijanska vina, vini buoni d’Italia, poznata su i omiljena širom svijeta, jer Italija je treći najveći proizvođač vina u svijetu. Tradiciju proizvodnje vina Talijani njeguju kroz stoljeća i uzorno razvijaju u svih 20 talijanskih regija, a najbolje vinske etikete, odnosno, proizvođači vina uvrštavaju se u najpopularniji godišnji vodič- Vinibuoni d’Italia, i to nakon izbora na velikom talijanskom natjecanju za izbor najboljih vina. Od 2012. godine, pravo sudjelovanja u tom izboru, stekli su i istarski vinari pa je u naslovu vodiča zastupljena i Istra.
Međutim, po prvi puta od pokretanja tog prestižnog talijanskog natjecanja i tiskanja vodiča, finalni izbor TOP 300 vina tzv. krunskih, za Vinibuoni d’Italia 2025. godinu, organizirao se protekli vikend izvan granica Italije u šarmantnom Novigradu istarskom u suradnji s Turističkom zajednicom Istarske županije kao dugogodišnjim partnerom te Hrvatskim sommelier klubom i hotelskom kućom Aminess Hotels & Resorts.
Velika čast i priznanje istarskim vinarima
-Ovaj susret je izuzetna prilika za osnaživanje višegodišnje suradnje započete još 2011.na Vinistri, a naš vodič sadrži i poseban dio posvećen autohtonim sortama istarske regije. Ove godine kandidirala su se za ulazak u vodič četiri finalista iz Istre te tri iz slovenskih Goriških brda s najboljim autohtonim sortama i pjenušcima proizvedenih klasičnom metodom, informirao je uvodno Mario Busso, urednik vodiča predstavljajući poimence svoj tim suradnika na izradi vodiča, zahvalivši na kraju direktoru Turističke zajednice IŽ-a Denisu Ivoševiću, najzaslužnijem za ovo prvo natjecanje i predstavljanje vodiča izvan Italije.
-To što je vodič duže od osam godina u naslovu imao i Istru, je dodatno priznanje istarskim vinarima, jer preko stotinjak talijanskih povjerenika (vinskih stručnjaka) je prepoznalo našu regiju kao regiju vrhunskih proizvođača vina i žele produbiti znanja o vinogradarskoj i vinarskoj tradiciji Istre čime potiču razvoj naše vinske scene, a samim time i vinskog turizma i mislim da imamo jedan od najboljih modela vinskog turizma u svijetu, kazao je Ivošević.
Sam tijek trodnevnog programa u Novigradu odvijao se kroz natjecateljski dio, a svoju kulminaciju je doživio posljednjeg dana ekskluzivnim događajem "La Notte delle Corone", odnosno gala večerom u restoranu Olivetto hotela Aminess Maestrala. Organizatori su na gala večeri upoznali prisutne goste i novinare s tijekom odvijanja ove vodeće talijanske vinske manifestacije, nakon čega se nastavilo druženje na istarskoj gala večeri i degustaciji izloženih svih 700 vina biranih u konkurenciji za TOP 300.
Iznimna vinska avanatura
Ovoj završnici u Novigradu prethodilo je natjecanje u Italiji na koje je pristiglo čak 35 tisuća uzoraka vina, a stotinjak povjerenika i regionalnih koordinatora je odabralo 700 vina ( uz pjenušce) koja su se istaknula izvanrednim kvalitetama, osvojivši više od 91 boda. Zatim se u Istri biralo među tih 700 za vodećih TOP 300, onih koji osvajaju Krunu i time si osiguravaju ulazak u državno finale Italije, gdje se bore za najveće priznanje koje ovaj vodič dodjeljuje.
Za odabir istaknutih u kategoriji TOP 300 zaduženi su bili talijanski urednici vodiča Mario Busso i Alessandro Scorsone, a njima su se pridružili i hrvatski ocjenjivači projekta, „Oggi le corone le decido io" (Danas o Krunama odlučujem ja), raznorodni vinski eksperti u svojstvu članova žirija: Emil Perdec, Karin Rupena Perdec, Kristijan Damijanić, Saša Špiranec, Davor Butković, Martina Škarica i drugi.
Od 11. do 14. rujna je trajalo po čitav dan u hotelu kušanje vina i ta iskustva su nekim našim vinskim stručnjacima bila zapanjujuća i jedinstvena. Jer koliko se god činilo nemogućim u tako kratkom vremenu kušati i ocijeniti kvalitetu tog enormnog broja vina, olakotna okolnost je bila što su se na novigradskom finalu ocjenjivala samo vina s četiri zvjezdice tj. s više od 91 boda. Naime, svih 700 uzoraka u konkurenciji je ranije u Italiji dobilo četiri zvjezdice, pa su ovdje nijanse odlučivale o favoritima plus. TOP 300.
Foto: Saša Špiranec
– Obično na natjecanja uđe i pokoje vino slabije kvalitete, ovdje to nije slučaj. Ljudi koji su prije radili selekciju, napravili su vrhunski posao pa nama nije bilo teško birati najbolje od najboljih i dodijeliti im Krunu. Od 700 vina trebalo je izdvojiti 300 vrhunskih, imali smo sljedove po talijanskim regijama, plus Istra i Slovenija, pojasnio je član žirija Špiranec. Na pitanje da usporedi hrvatska i talijanska vina, smatra da smo blizu po kvaliteti, naročito bijelih vina. „Talijani imaju najbolja bijela vina, ali istarska malvazija ne zaostaje“ bio je rezolutan Špiranec, poznati hrvatski vinski sudac i vinski novinar, organizator Vinarta, zagrebačkog festivala vina.
I za hrvatskog ponajboljeg sommelirea Perdeca je ovo natjecanje bilo jedno fantastično iskustvo. Nešto dosad neokušano tj. nedoživljeno.
Foto: Emil Perdec
– Ovo je za svakog sommelijera poklon iznenađenja. Dosad su moj rekord bila 52 vina koja sam kušao u jednom danu na Vinistri, gdje sam u komisiji za svježe malvazije. Ovdje smo prvog dana kušali 125, a drugog dana 93 vina. Ocjenjivanje je malo jednostavnije nego na Vinistri jer su ovdje vina koja su već prešla prag od 91 boda. Komisija mora biti parna i moramo dati svoje mišljenje zaslužuje li, i koju Krunu probano vino. Kušao sam vina iz 15-ak talijanskih regija, puno različitih sorti, a ocjenjivali smo i četiri vina iz Istre i tri iz Goriških brda u Sloveniji. To je velik uspjeh za naše vinare, jer u odnosu na Italiju, naša nova povijest moderne proizvodnje vina zapravo počinje prije 30 godina, ali po kvaliteti hrvatska vina su sve bolja. Istra prednjači, ali se dižu i sve ostale regije. Međimurje radi izvrsna vina, Plješivica također. Po mom mišljenju, još uvijek je uspavana ljepotica Slavonija. Kutjevo, recimo, ima tradiciju od 13. stoljeća, ali nemaju ni hotele ni restorane, mislim da nemaju nijednu trgovinu gdje možete kupiti njihova vina. Kako misle dovesti turiste? Za razliku od njih Baranjci se dižu. Bio sam ove godine u mađarskom dijelu Baranje. Baranja mi je zanimljiva regija jer je dijametralno suprotna Istri. Istra je 20 posto u Sloveniji, 80 posto u Hrvatskoj, a u Baranji je obrnuto. Bili smo u Vilanju (Villány) na mađarskoj strani, malo mjesto nedaleko od Belog Manastira, gdje rade sjajna crna vina. Pod geslom „Jedna regija, dvije zemlje“ spajaju se vinari s obje strane granice i rade jako dobru promociju, turističkim turama povezuju vinarije u hrvatskoj i mađarskoj Baranji. Vilanje je gradić s 2,5 tisuća stanovnika, nešto kao Žminj u Istri, a godišnje im dođe 80 tisuća posjetitelja samo radi vina. Smatram da se Hrvatskoj se još uvijek ne daje dovoljno važnosti vinskom turizmu, jedino u Istri je u stalnom rastu , kazao je Perdec.
Nije moglo bez kavijara
Tijek natjecanja i završnu gala večer je s velikim zanimanjem pratio i Luka Rossi, etablirani istarski vinar i odnedavni predsjednik Vinsistre. Uspoređivao je ovu priredbu s našim najvećim festivalom vina, slagao utiske, ali i kušao mnoga krunska vina, te uspoređivao s istarskima.
Foto:Luka Rossi i Ivan Marić
-Neki istarski vinari počeli su izvoziti svoja vina i u Italiju, najčešće malvaziju i teran, istarske autohtone sorte, što je velik uspjeh jer su Talijani treći najveći proizvođači vina na svijetu. Prijave istarskih vinara na ocjenjivanje Vinibuoni d'Italia idu preko Vinistre, a Luka Rossi, vinar i predsjednik Vinistre, istaknuo je da je istarskim vinarima Italija uvijek bila uzor.
- To je naš najbliži Zapad i razumljivo da smo tamo skupljali ideje, učili o novim tehnologijama, kako oni pristupaju vinu, i na tome gradili svoju viziju. Sada smo proizvodno-tehnološki jako napredovali, neki nam talijanski dobavljači kažu da smo u 20 godina napravili ono što je Italija napravila u 70 godina. Ono na čemu još moramo raditi i radimo je definitivno marketing, u čemu je Italija najbolja u svijetu, zaključio je Rossi.
Foto: Tulio Fernetich, San Rocco
Najbolja vina s trodnevnog natjecanja i ona „okrunjena“ TOP 300 kojima još imena nisu javno proglašena, mogla su se na kraju kušati na „kraljevskoj gala večeri“. Svih 700 flaširanih uzoraka poredanih po dugim stolovima, selektivno po regijama, razdvojenih na crna, bijela i pjenušava vina, degustirala su se tijekom cijele „kraljevske“ večeri. Kako su se mogla odlično upariti s raskošnim istarskim gastronomskim delicijama u ponudi, kušanje je bilo izdašnije. A na istarskom gastronomskom putovanju, pridružio se i cijenjeni kavijar Siberian Classic iz kolekcije Caviar Giaveri, jednog od najvećeg proizvođača kavijara na svijetu, sa sjedištem u Trevisu. Tako da su i pjenušci sladostrasno kliznuli niz grlo.
S odmicanjem večeri i degustacijom vina raslo je raspoloženje u restoranu. A poznati marketinški slogan „Pij malo, pij dobro“ zaživio je u svom pravom smislu.
Piše: Sanja Bosnić