Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Marino Paretić prozvao gradonačelnika Bassanesea: „ Pod hitno donesite program zaštite i uređenja starogradske jezgre!“
Netransparentno trošenje proračunskog novca i pogodovanje krupnim investitorima
Nakon prošlotjednog olujnog nevremena u kojem su bijesni valovi nošeni orkanskim jugom udarali u obalu prevaljujući se duboko na kopno, pri čemu su izbacivali kamenje, prljavštinu i stare trupce na obalu, ostavljali su iza sebe apokaliptične prizore. Tako smo naišli na vlasnike poslovnih lokala na Trgu slobode kako čiste nanose smeća ispred svojih ugostiteljskih objekta, dok su vatrogasci JVP Umaga to isto radili ispred župne crkve Uznesenja BDM i Gradske kavane. U toj šetnji nakon smirivanja vremena zapazili smo i Marina Paretića, nezavisnog gradskog vijećnika i predsjednika udruge „Naši ljudi“/ „Gente nostra“ na “radnoj akciji” ispred trgovine Nono Beppi. Taman je uklonio vodu u lokalu, pa se bacio na čišćenje porazbacanog otpada ispred butigice. Paretić je inače poznat široj javnosti kao gromoglasni zagovornik sanacije i uređenja umaške povijesne jezgre, da joj se valorizira njezina vrijednost i značaj. Jer šetnja tim kvartom ukazuje da je gradska vlast okrenula leđa „kolijevci svoga grada“. A i sam gradonačelnik Vili Bassanese svoju nebrigu opravdava time da Umag i nema neku osobitu prošlost i kulturno nasljeđe! S Paretićem u laganoj šetnji obalom pričamo o problemima Staroga grada, ali i ostalima koji ga tište, ništa manje bitnima za domicilne stanovnike.
Odrastali te dobar dio mladosti u Starom gradu. Otvorili jedan od prvih kafića MA –NI koncem osamdesetih godina, dok su ostali napuštali ovu derutnu jezgru. Volite reći da ste sin Umaga i želite udahnuti život ovom kvartu - duši grada. Onome što je desetljećima zanemareno.
-Da tako je. Umag je mala Venecija, ali to ova gradska vlast ne prepoznaje i ne valorizira koliko bi trebala. Vaditi se stalno na neke prije njih koji se nisu time bavili je tamnija strana sadašnje garniture na vlasti kroz 14 godina vladavine SDP-a. Stalno prozivaju. Jednostavno, nemaju osjećaj za Stari grad, autentičnost i njegove znamenitosti. Ustvari, nemaju konačnu viziju razvoja povijesne jezgre, pa zato izostaje i plansko, rješavanje obnove. Kako bi taj stari grad trebao izgledati, ne sutra, ali kroz pet do deset godina, imaju li viziju? Evo, nakon još jednog olujnog juga najbolje se vidi koliko je „duša“ Umaga zapostavljena. Sve izraženije klimatske promjene stvaraju posvuda nezapamćene nevolje i nanose štetu po stanovništvo. Stručnjaci kažu da će se do 2100. godine more na našoj Jadranskoj obali podignuti i 60 centimetara. A ja do sada pamtim samo jednu katastrofalnu poplavu u djetinjstvu, kad je najveći plimni val zahvatio Veneziju, negdje u studenom 1966. godine, kad je Stari grad bio do sada najviše ugrožen. I dobro je nakon toga sanirana njegova južna strana ali, od 2010. godine svjedočimo sve većem broju orkanskih nevera, plimnih valova i poplava, koje nažalost, postepeno prerastaju u normalnu pojavu. Samo što na nas svaki put, unatoč preciznim prognozama vremena, iznenade razmjeri tih katastrofa. Dočeka nas nespremne! E, to se ne bi smjelo događati, treba nešto definitivno poduzeti i zaštiti najugroženije punktove grada, tvrdi Paretić i pokazuje fotografije kako se ovih dana more prelijevalo na obalu i ulice Starog grada pronalazeći sebi putove iza crkve do Trga i ulica u povijesnoj jezgri. Visoki valovi su udarali u ugostiteljske terase na moru i voda je prodirala u restorane i obližnje lokale.
Foto:Prodor mora u lokale
Što bi trebalo poduzeti da se to spriječi?
-Kao prvo, opet ću citirati stručnjake. Treba prestati s pretjeranim betoniranjima i asfaltiranjima rubnih dijelova obale, rušenjem stabala i ostale vegetacije, zbog izgradnje objekata uz samo more. Jednostavno se treba udaljiti od obalnog pojasa, do 100 metara udaljenosti. Jer, vele znanstvenici, priroda tu samo dolazi po svoje tj. na svoje. Vidjelo se to i proteklih dana. Što se tiče Staroga grada treba podhitno sanirati digu, dobaviti nove gromade kamenih blokova jer su ovi otklizali u more, izgraditi novi valobran u zaljevu Sv. Pelegrina, a s ribarima vidjeti koje bi rješenje bilo najprikladnije da za zaštiti barke u umaškoj luci, a bude od koristi i ribarima.
Vidimo da najviše stradavaju na južnoj obali ugostiteljske terase koje su zašle u more. Kako na radost sviju strana riješiti taj kompleksan problem?
- E to je rak rana ovog grada i mojih kolega ugostitelja, koji sve češće nakon ljeta trpe velike štete od razornih valova trošeći nemale iznose novaca za sanaciju objekata. Rješavanje pitanja ovih terasa treba se što prije staviti na dnevni red u Gradu. Da se vlasnicima restorana osigura miran san i budućnost, ne samo zbog šteta koje im nanosi orkansko jugo, nego i zbog toga što su nicale bespravno. Njih se mora zaštiti i legalizirati građevine, ili ponuditi neko novo legitimno rješenje. Jer ne može gradonačelnik Vili Bassanese u svojim javnim istupima kritizirati uzurpaciju obale i mora izvan grada, te obalu „oslobađati“ izgradnjom šetnice, a ovu problematiku u strogom centru grada stavljati pod tepih. Ovdje treba primarno urediti šetnicu i definirati status terasa.
Zato ponavljam, formirajmo radnu grupu koja će donijeti strategiju uređenja povijesne jezgre, u kojoj vidim i trajno rješavanje ovog poteza obale najljepšeg i najvrjednijeg dijela grada. Tu je najveća frekvencija šetača tj. turista koji bi šetali do Starog grada, muzeja i upoznali se na taj način s jedinstvenom poviješću Umaga. Ovako, kako to gradonačelnik radi do sada, ispada da su najznačajniji projekti i najviše se sredstava iz proračuna upucava, kad se radi o pogodovanju nekom od velikih investitora, najčešće stranih.
Kako to mislite? Budite precizniji.
-Evo, koliko čujem, uskoro bi se novcima iz proračuna trebala uređivati-graditi šetnica kod Podravke. Ako je to istina, pitam ja vas je li prioritetnije trošiti naš novac za taj dio obale ili ovdje gdje su ugroženi ugostiteljski objekti i šetnica bi trebala nesmetano voditi oko Starog grada. Međutim, Bassanese je kumovao zatvaranju našeg pogona tvornice prerade rajčice, omogućio Podravci kroz urbanistički plan, UPU Umaga, izgradnju hotela i apartmana, pa bi sada budućem investitoru, valjalo urediti onaj „divlji“ i neuređeni dio morske obale podno bivše tvornice, na pomorskom dobru. Jer ruku na srce, znate o kakvoj se stjenovitoj obali radi koja ovakva, praktički ne služi ničemu. Po njoj se ne može ni sigurno hodati. I sada zamislite situaciju. Dođete tu u hotel, a ne možete moru pristupiti. Zaista je glupo, zar ne? Vjerojatno će osim šetnice kupcu Podravkinih terena , Grad brzo krenuti i s uređenjem gradske plaže u blizini koju je počeo graditi IDS, ovu prvu fazu, ali SDP nije nastavio. No, sada bi mogli, jer se elitnim gostima novog hotela i apartmanskog naselja tako zapuštena plaža neće nimalo svidjeti.
Foto: Šetnica Alberi. Devastacija obale.
A tu bih vas podsjetio na primjer iz Albera oko kojega se zbog niza nepravilnosti i nezakonitih radnji digla nacionalna prašina. Bassanese je izmislio priču da je u Alberima obala bila uzurpirana od slovenskih državljana i da treba omogućiti slobodan pristup obali. Osloboditi ju od “okupatora”. I posegnuo je za gradnjom šetnice s novcima iz proračuna u visini od 1, 3 milijuna eura bez da ikad prezentira taj projekt javnosti i vijećnicima. A što je još gore, gradila se trasa šetnice na rubu obale, a urbanističkom planu UPU Alberi –turizam je ona, ucrtana cca 70 metra dalje od obalne linije. Dakle, “dignuo” je u zrak gromade visokih stijena, trajno ih devastirao, da bi izbetonirao šetnicu i postavio željezni most, samo da spoji dva turistička naselja (Petram – Kempinski) istog stranog vlasnika, Miodraga Kostića - MK Group. A tek o uređenju plaže i nasipavanju mora da ne pričam. Bit će još govora o tome na velika zvona. Sve je to sada super uređeno i izgleda privlačno, ali najmanje koristi od toga imaju stanovnici Umaga. Zašto je to bio prioritetan zahvat u prostoru upravo kada se gradio obližnji resort Petram, gdje se kao investitor pojavljuje Čista voda projekt d.o.o.? E, pa takav scenarij bi se mogao ponoviti i kod Podravke. A tamo su u blizini i gradske parcele, pa ćemo vidjeti hoće li se opet muljati na tim parcelama u korist budućeg investitora, vjerojatno već dobro poznatog gradonačelniku.
Gotovo je postalo pravilo da Bassanese forsira projekte u prostoru kako bi pogodovao tj. izašao u susret pojedincima. Ima toga napretek, ali jednom drugom prilikom ćemo o tome. Osvježiti Umažanima ta sjećanja.
Foto: Ex Podravka. Kreće li trasa šetnice?
Predsjednik ste udruge „Naši ljudi“/ „Gente nostra“. U više navrata je gradonačelnik udrugu prozvao da nema legitimitet bavljenja javnim politikama. Je li to točno i koja je zapravo uloga vaše udruge?
-Osnovani smo i klasificirani u registru udruga pod kategorijom: DEMOKRATSKA POLITIČKA KULTURA. Drugim riječima, da promičemo dobro upravljanje Gradom, potičemo razvoj i jačanje demokracije u društvu i sudjelovanje građana u donošenju odluka o životu u zajednici, praćenju javnih politika i sl. No ono što je najvažnije, jedan od vodećih ciljeva udruge je da preveniramo i razotkrivamo korupciju. I na tome intenzivno i najviše radimo pa pozivam sve hrabre i savjesne građane da nam se pridruže u tome. I neka nas prestanu prozivati „organizacijom koja je osnovana da bi rušila legalno izbranu vlast“. Zvuči kao da smo mi neka teroristička skupina ljudi! Mišljenja sam da to gradonačelnik i njegovi klimavci izjavljuju iz straha i zbog vlastitih frustracija. Ovo je samo njihov verbalni pokušaj obračunavanja s „protivnicima“. A mi smo im očito stali na debeli žulj.
Ulazimo u treću godinu vašeg vijećničkog mandata. Ukazali ste na niz nepravilnosti u upravljanju gradom, a na što mislite da bi trebalo staviti naglasak u radu do novih lokalnih izbora u 2025. godini.
-Kao prvo na transparentno trošenje proračunskih novaca te veće sudjelovanje javnosti u izradi tj. donošenju novih projekata. Nedopustivo je da se grade kapitalni objekti kao tržnica, šetnica…a da nikada arhitektonska rješenja nisu prezentirana građanima ni vijećnicima. Zatim, smanjiti prodaju obiteljskog srebra- gradske imovine. Donijeti finalnu strategiju obnove starogradske jezgre – Starog grada. Staviti već naglasak na obrtništvo i poduzetništvo mladih. Stvarati uvjete za ulaganje u proizvodnju i poljoprivredu. U stvarnom životu, a ne na papiru i javnim istupima, zaštiti naše prirodne resurse, kao najvrjednije nasljeđe. Naš okoliš, more, plaže i šume…
Foto: Stara tržnica odlazi u prošlost
Osim toga, spomenut ću vam da se u gradu osjeća jedna vrlo negativna atmosfera. Mislim da je Bassanese totalno uspio razjediniti stanovnike Umaga. Nije uspio razviti međuljudske odnose i solidarnost među građanima ovog malog grada koja je uvijek kroz njegov razvoj postojala. Osjeća se međugeneracijski jaz i sve veće međugeneracijske socijalne razlike i nejednaka briga naspram starije populacije. Nema istinske empatije prema toj populaciji, izvaninstitucionalnim umirovljenicima. Ali o tome više neki drugi put.
I da se vratim na početak razgovora. Slijedi nam izglasavanje proračuna za 2024. godinu u gradskom vijeću. Pa koristim priliku izjaviti kao neću glasati ZA proračun ukoliko se ne predvide sredstva u novom proračunu za pokretanje projekta cjelovite obnove Staroga grada. Neka se zna unaprijed, da mi poslije gradonačelnik ne predbacuje, da sam bio protiv i nisam konstruktivan u njegovoj SDP-ovoj političkoj močvari tj. gradskom vijeću.
Razgovarala: Sanja Bosnić