Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Izbrisano 249 osoba s Liste čekanja za kupnju POS stana!
Mala kronologija poticane stanogradnje od 2018. do 2022.
Umag – Umaška Lista reda prvenstva za kupnju POS stana smanjena je za 249 podnositelja zahtjeva! Izbrisani su s Liste! S obzirom da je Konačna lista brojala 415 uvrštenih, sada bi trebala pasti na njih 166. Zašto je došlo do drastičnog pada, obrazložilo je Povjerenstvo za utvrđivanje Liste reda prvenstva čekanja koje je nedavno donijelo odluku o tom brisanju imena. Naime, svi koji su bili uvršteni na Konačnu liste trebali su do 31. prosinca 2021. dostaviti zadanu dokumentaciju da nisu promijenili prebivalište ili stekli nekretninu od dana utvrđivanja konačne Liste koju je donio 25. siječnja 2019. godine Gradonačelnik Grada Umaga. Kako je 246 osoba odustalo od predavanja tražene dokumentacije, jedna osoba zakasnila s predajom, a dvoma je otkriveno da su im supružnici vlasnici nekretnine, Povjerenstvo ih je propisno izbrisalo. Sudeći prema svemu Gradonačelnik bi trebao donijeti opet novu, ispravljenu konačnu Listu reda prvenstva. No, valja napomenuti da ni preostali na Listi još nisu utvrdili svoju bankovnu, tj. kreditnu sposobnost za kupnju stana, stoga će se još čekati kome će se ostvariti želja i egzistencijalna potreba da riješi svoje stambeno pitanje kroz poticanu stanogradnju.
Stanovi iznajmljivani i prodavani
Pretpostavljamo da su mnogi „izbrisani“ okrenuli leđa POS modelu jer su se u međuvremenu promijenile odredbe Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Poznato je da je Grad Umag bio poznat i promovirao se kao vodeći Grad u Hrvatskoj po gradnji POS stanova i to ogromnih zgrada do 80 stanova koje su kupovale osobe što su ispunjavale POS kriterije. Nije se tu radilo samo o mladima i mladim obiteljima, jer nikad nije ni utvrđen dobni kriterij –tko je, i do koliko godina se smatra mladom osobom kao i onima kojima je zaista služio za stanovanje. U ljeto 2018. godine izbila je u javnost afera nacionalnih razmjera, prilikom koje je utvrđeno da se oko 50 posto tih stanova komercijalizira, uglavnom kao apartmani ili se prodaje po znatno višim cijenama od kupljene. Čak su i supružnici iz Grada Umaga, pročelnik Ureda za komunalni sustav i urbanizam Grada i predsjednik Povjerenstva za utvrđivanje Liste prvenstva Diego Banković te nevjenčana mu supruga rentali turistima POS-ov stan. Tada je istraživačka ekipa novinara iz TV emisije Provjereno utvrdila da se oko 50 posto umaških POS stanova, većinom u posljednjoj izgrađenoj POS zgradi komercijalizira. O tome su mjesecima prije upozoravali neki stanari, ali nije se poduzimalo ništa, jer u Zakonu i kupoprodajnom ugovoru nije postojala klauzula koja bi im to priječila. Neki su je susjedni gradovi pak samoinicijativno ugradili u svoje modele poticane stanogradnje, ali u Umagu se nepostojanje članka maksimalno zlorabilo. Na taj je način, jedan pozitivan socijalno osmišljen državni projekt prešutno zlorabljen što je dao do znanja i sam gradonačelnik Vili Bassanese na sjednici Gradskog vijeća u rujnu 2018. godine, stavivši se u obranu svog pročelnika Bankovića. „Možda nije moralno postupio, ali je zakonito“, izjavio je onda. Time je praktički stao i u obranu svih onih što kupnjom POS stana nisu rješavali svoje egzistencijalno tj. stambeno pitanje. Je li tom izjavom gradonačelnik htio poručiti da su naši Zakoni idealni za nemoralne ili da su nemoralne osobe idealne za obnašanje vlasti i eskiviranje zakona ovisno o svojim političkim interesima, poznato je samo njemu. No, jedna indijanska poslovica dobro kaže (između ostaloga) da se izgovorena riječ više ne može povući.
Nakon afere u Umagu izmjena Zakona
Izgledno je da su afere tih nacionalnih razmjera u Umagu, potaknule ondašnjeg ministra resornog Ministarstva graditeljstva Predraga Štromara da se u lipnju 2019. izglasaju izmjene Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Izmjenama je u članku osam Zakona uvedena zabrana davanja u najam ili prodaja neotplaćenih stanova koji su kupljeni u POS programu, bezobzira na način plaćanja, što se utvrđuje kupoprodajnim ugovorom. U zemljišne knjige se zatim stavlja zabilježba na vlasničke listove o zabrani otuđenja ili davanja u najam koja se upisuje na rok od 10 godina od sklapanja Ugovora o kupoprodaji. Stoga sumnjamo da bi to mogao biti vodeći razlog odustajanja većine od 246 osoba s konačne Liste, a manje je onih koji su od „davno“ objavljene prve Liste u 2018. godini u međuvremenu riješili svoje stambeno pitanje ili da im ovo buduće POS-ovo, zastrašujuće gigantsko zdanje u gradnji, s 84 buduća stana nije po volji. Zgradu već u šali zbog njezina izgleda nazivaju Alcatraz. Što nas to navodi na razmišljanje da su mnogi „izbrisani“ ( ne svojom krivnjom!!!) imali koristoljubive namjere?
Javne kritike imena na Listi
Prisjetimo se. Otkako je bio na internetskim stranicama Grada Umaga objavljen Prijedlog privremene Liste reda prvenstva za kupnju stana, 2018., na društvenim mrežama se otvorilo pravo bojno polje na kojem su javno kritizirani brojni kandidati s liste i njihov imovinski status, sa zaključkom da se socijalni program društveno poticane stanogradnje za najpotrebitije i najugroženije obitelji i mlade pretvorio u model jeftinog stjecanja materijalne koristi, odnosno nekretnine, za one kojima to nije prijeko potrebno. U šarenilu imena na listi, tada su se bili našli pojedinci koji su dobro zbrinuti u obiteljskim kućama, odvjetnici, djeca odvjetnika, liječnika i uspješnih građevinara, vlasnici brojnih apartmana i uspješnih građevinskih tvrtki, uspješni menadžeri, službenici iz gradske uprave s visokim primanjima, jedva punoljetna djeca imućnih roditelja, pojedinci koji ne žive u Umagu već su stalno zaposleni u drugim gradovima, pa čak i izvan Hrvatske, pojedinci koji žive u dugogodišnjim izvanbračnim zajednicama a od kojih jedan bračni drug posjeduje brojne nekretnine, pa čak i oni koji su već vlasnici stanova u susjednim gradovima. Zato pretpostavljamo da su nakon izmjena Zakona shvatili da se više ne mogu na lak način domoći plijena, tj. jeftinog stana?
Apel Ministarstva: Prijavite zabranjene radnje!
Dakle, izmjenama Zakona stvoreni su zakonski uvjeti kojima se stalo na kraj nepravdi i zloporabi Zakona, svima onima koji POS-ove stanove ne koriste za namjenu za koju su predviđeni, a to je rješavanje stambenog pitanja. Osim toga iz Ministarstva su uputili priopćenje da ukoliko se neki budući vlasnici ne budu pridržavali odredbi Zakona (članak 8.), ti će se pojedini slučajevi sankcionirati, nakon što se za iste izvrši provjera. Po saznanju za pojedini slučaj APN će provjeriti činjenice u suradnji sa drugim nadležnim tijelima i postupiti u skladu sa svojim ovlastima.
Stoga iz Ministarstva pozivaju sve građane na suradnju ukoliko ubuduće budu u posjedu informacije o zabranjenim radnjama prodaje POS-ovih stanova, odnosno davanja istih u najam, da se slobodno obrate APN-u.
Sanja Bosnić