Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia

Freske na Bujštini, II.dio
Objavljeno: 08.12.2024 u Objavljeno: 22:13
Od Sorbara do Završja
Naš put Gornjom Bujštinom „putevima ferska“ nastavlja se u Sorbaru i Čirkotima.
Sorbar, sv. Petar
Sorbar, povijesni naziv područja između Momjana i Marušića, na brdovito flišnom području (oko 300 m nadmorske visine) s nekoliko manjih zaselaka (Črnci, Mikorići, Jurini, Šaini, Trkusi, Paliski).
Sorbar se prvi put spominje u XIII. st., kada iz ruku novigradskih biskupa prelazi u posjed gospodara Momjana te nešto poslije pod nazivom Villa Servaria u dokumentu iz 1310. Potonji vlasnici toga feuda bili su od 1535. Mlečani, zatim koparski plemić T. Lugnani od 1585. i grofovi Sabini u XVII. st., koji su ga ubrzo opet prodali Veneciji.
Crkva sv. Petra (XII. st.) jednobrodna je, s upisanom polukružnom apsidom; u unutrašnjosti su očuvani dijelovi zidnih slika u apsidi (prizor Krista u mandorli sa simbolima evanđelista ispod kojega su prikazani apostoli) s kraja XIV. Inače se radi o jedinoj crkvici s bujskog područja s freskama, koje su slikane u kompozicijskim nizovima. O hrvatskoj nazočnosti u ovim krajevima svjedoče glagoljski grafiti u donjem nizu. Najstariji glagoljski zapis datira iz 1496. godine.[ Grad Buje-Buie je ove godine predvidio sredstva za sanaciju i uređenje pročelja crkve Sv. Petra u Sorbaru.
Čirkoti, sv. primo i Felicijan
Čirkoti su naselje sjeverno od Završja, u općini Grožnjan. Crkva sv. Prima i Felicijana nalazi se na groblju blizu je naselja. S ceste koja se spušta prema groblju pruža se lijep pogled na Kostanjevicu i dolinu Mirne prema Antenalu.
Arhitektura crkve je skromna, jednobrodna s upisanom apsidom i zvonikom na preslicu na pročelju. U ziđu crkve uočavaju se antičke spolije, a na žbuci južnog zida, desno od prozora, sačuvan je grafit goticom uparan u svježu žbuku, unikum u istarskim krajevima. U crkvi se nalaze dva sloja nedavno otkrivenih fresaka. Mlađi, s kraja 14. st., sačuvan u apsidi, izradila je spomenuta radionica oprtaljske sv. Jelene. Prikazuju Krista na prijestolju u mandorli okruženog simbolima evanđelista, dok je u donjoj zoni oslikan niz apostola pod arkadama. Starije freske, na sjevernom zidu, izrađene su barem stoljeće ranije a prikazuju Poljubac Judin, Molitvu na Maslinskoj gori i Krista pred Pilatom. Paleta slikara je ograničena: dominira crna boja crteža te crveni i ružičasti okeri. Ispod ovog sloja fresaka još je jedan sloj žbuke na kojemu su ostaci boje što svjedoče o još jednom, starijem sloju fresaka te gradnju crkve pomiču barem u početak 13. st.
Za obilazak crkve sv. Petra preporuka je doći u Završje iz smjera doline Mirne bijelim putem, a iz njega nakon trafostanice uskom asfaltiranom cestom prema Čirkotima.
Što treba znati prilikom razgleda fresaka?
Prilikom razgleda fresaka nastalih u razdoblju srednjeg vijeka, treba znati da freske nisu predstavljale samo ukras, već i natpise za većinsko nepismeno stanovništvo. Mještani su gajili poštovanje, divljenje i molili su se pred slikama Bogorodice, Isusa, svetaca i zaštitnika pojedinog mjesta. Istovremeno su ih te slike i upozoravale da ne budu grešni jer ih čekaju scene sa slika, poput posljednjeg suda i slično. To su bile opomene koje su slikari stavljali na izlazima iz crkava.
Benediktinci su u Istru donijeli prve značajnije freske u 11. stoljeću. Često su i sami bili autori slika s romaničkim i bizantskim elementima. O izradi ovih slika ponajviše je znao pokojni akademik Branko Fučić, po mnogima najbolji u poznavanju istarskih fresaka. Majstori-slikari najprije bi na debelo i grubo ožbukali unutrašnjost crkve, zatim bi prosijali vapno i zamiješali ga sa sitnim pijeskom te napravili prvi grubi sloj. Drugi sloj nije bio premazan odjednom, već bi se radio samo onaj dio na kojem bi se taj dan slikalo. Freske koje su obrađene dosad od strane stručnjaka: Bačva (crkva sv. Majke Božje od Karmela), Bale (crkva sv. Duha), Barban (crkve sv. Antuna i sv. Jakova), Beram (crkve sv. Martina i sv. Marije od Škriljinah), Draguć (crkve sv. Elizeja i sv. Roka), Dvigrad (crkva sv. Marije od Lakuća), Gradišće kod Divače (crkva sv. Helene), Hrastovlje, Kanfanar, Kopar, Lindar, Oprtalj, Pazin, Peroj (Batvači), Podpeč kod Črnog Kala, Rokotule, Svetvinčenat (Savičenta), Sv. Lovreč, Vižinada, Zanigrad, Žminj.
Pripremila: Sanja Bosnić
Izvor: Istrapedia; Revitas; Projekt Srce Istre – Heart of Istria; Knjiga objavljena pod nazivom „Slikarstvo od 4. do 15. stoljeća-Pittura dal IV al XV secolo“ treća je iz edicije „Umjetničko blago istarske crkve-Il patrimonio artistico della chiesa istriana“, koju potpisuje skupina autora – Ivan Matejčić, Nikolina Maraković, Željko Bistrović, Nina Kudiš i Sunčica Mustač.
Foto: Revitas; Istarska županija; Grad Buje; Općina Oprtalj; Facebook, Općina Grožnjan, Ivo Punis, Ivo Pervan
Nastavak, Posjet Kući freska u Draguču, III.dio