Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
Devastacija obale u Savudrijskoj vali se izvodi prema gradonačelnikovom Planu!
Devastacija obale u Savudrijskoj vali se izvodi prema gradonačelnikovom Planu!
Stop nepovratnoj devastaciji obale!
UMAG – Rastućim izvođenjem radova na projektu umaške šetnice i plaže resorta Petram na morskoj obali u Alberima dolazi na vidjelo trajno razaranje prirodnog reljefa priobalja u Savudrijskoj vali, pa raste i nezadovoljstvo stanovnika Umaga, a poglavito oporbenih gradskih vijećnika koji svim silama nastoje spasiti što se još spasiti može. Jedan od načina je i medijsko prozivanje gradonačelnika Grada Umaga kao glavnog sukrivaca u nerazumnom trošenju javnog novca za devastaciju nacionalnog blaga svih građana, jadranske obale. Naime, projekt šetnice (45km!) nije nikad prezentiran umaškoj javnosti niti je gradsko vijeće diglo ruku za njega, a cjelokupna trasa šetnice u PPUG-u (2004.) postoji tek kao shematski prikaz i po pravilima struke treba ju definirati u planovima nižeg reda. U konkretnom slučaju mora biti utvrđena u planu UPU Alberi turističke namjene –turizam koji je na snazi na ovoj lokaciji i na temelju kojega se izdaju građevinske dozvole. Međutim, trasa sporne šetnice nije ucrtana na pomorskom dobru kako se sada gradi (izmaknuta je 100 m od obale!), kao ni plaža čiji su radovi u tijeku, pa sve još više baca sumnju da je riječ o sprezi privatno-javnog interesa, između investitora Čiste vode projekta d.o.o. i Grada Umaga, odnosno, da se radi o možebitnom pogodovanju Grada krupnom kapitalu- srpskom investitoru. Na te su nepravilnosti upozoravali danas na održanoj konferenciji za medije upozoravali predsjednica IDS-a Umag Anja Žužić i ostali oporbeni vijećnici, Goran Galović i Marino Paretić.
- Danas smo se okupili ovdje jer smo ogorčeni, revoltirani i užasnuti ovim građevinskim divljaštvom, poručila je Žužić dodajući da gradonačelnik eklatantno vrijeđa inteligenciju građana kad kaže da su svi ti suludi zahvati legalni, transparentni i na korist svih građana, istaknula je uvodno Žužić i nastavila u upozoravajućim tonom.
- Ovo se jedino može opisati kao pravi ekocid, nepovratna devastacija, betonizacija i destrukcija obale. Uz to, najveća je ironija što će građani Umaga masno platiti suludu ideju gradonačelnika, kojom se, valjda je svima jasno, izravno pogoduje obližnjim resortima. Vili Bassanese bi mogao ući u povijest Grada Umaga kao gradonačelnik koji je devastirao umašku obalu, najvrjedniji resurs naše zajednice. Pozivamo ga da ekspresno stopira sve radove i da pita, putem lokalnog referenduma, građane Umaga što misle o tome!, predložila je energična Žužić.
Nezavisni vijećnik Goran Galović naveo je da već više od tri godine upozorava na dugoročnu štetnost gradnje šetnice na rubnim dijelovima morske obale, a u tom nastojanju imaju podršku brojnih organizacija, poput Zelene Istre. Galović je demantirao tvrdnje gradonačelnika da je na ovom potezu obale bilo uzurpacija od strane pojedinih slovenskih državljana. Suprotno onome što tvrdi gradonačelnik, na ovom potezu građani su uvijek imali slobodan pristup, a postojala je i pješačka staza.
- Čekamo tematsku sjednicu, no bojimo se da, kao i do sada, predsjednik Gradskog vijeća jednostavno neće sazvati sjednicu. Nemoćni smo i zato molimo sve građane Umaga da se angažiraju po tom pitanju kako bismo pokušali spasiti ono što se još spasiti da, naveo je Galović.
Vijećnik Marino Paretić istaknuo je kako je „najžalosnije što ovo neće biti šetnica nego sastavni dio plaže.“
– Vidi se da se međusobno povezuju radovi na ovoj dionici i devastira zbog svega obala. Najviše nas smeta da je isti projektant investitora tvrtke Čiste vode projektirao i gradsku šetnicu, kao i plažu te sadržaje na moru, npr. beach bar. Međutim, znamo da se ustvari gradi restoran sa 168 sjedećih mjesta. Dakle, očit je sukob interesa. Ponavljam, isti projektant je projektirao i nadzire sve poslove, a osobito nam smeta što Grad Umag odvaja za tu šetnicu uz njihovu plažu 1,2 milijuna eura, dok nije jasna granica privatnih i javnih poslova koji se tu neodvojivo rade. To je čisto pogodovanje, izjavio je Paretić.
Šetnica je utvrđena u planu 100 metara od obale!
Sve troje vijećnika je jednoglasno izrazilo sumnju da se dio privatne investicije na pomorskom dobru financira javnim sredstvima. Stoga je Žužić sugerirala gradonačelniku da angažira nekog neutralnog građevinarskog procjenitelja te utvrdi koliko se materijala i sredstva troši za pojedinu investiciju. Galović je još konstatirao da je premošćivanje dijela stjenaka instaliranjem mosta iznad nalazišta stopa dinosaura dodatno poskupjelo investiciju šetnice za 600 tisuća eura, a nadležna institucija Natura Histrica još nije dala odobrenje na te izmijene projekta.
Paretić je nastavno naglasio da se u prostorno planskoj dokumentaciji šetnica planira 100 metara od obale, što iznova potvrđuje sumnje da se gradi ne bi li povezala dva turistička resorta istog vlasnika.
-Zašto sve nije transparentno, zašto vijećnici grada Umaga i građani ne znaju što se izvodi u prostoru. Zašto gradonačelnik radi sve sam u tajnosti, pa to dodatno pojačava našu sumnju da pogoduje velikim igračima. Npr. šetnica zalazi u plažu ili obrnuto, plaža na šetnicu. Isto tako pitam se gdje će se građani Umaga doći kupati? Gdje ćemo se parkirati? Gdje je planiran gradski parking za 200, 300 mjesta za stanovnike i druge goste grada? Očito se pogoduje krupnom kapitalu jer je jasno da ni Kempinski ni ovi ovdje nemaju svoju plažu. To neće biti za građane Umaga već se pogoduje investitoru Petrama, rogoborio je Paretić.
Na pitanje novinara kako gledaju na odgovor gradonačelnika oporbenjacima kad ističe da je pobijedio na izborima te ima legitimitet građana (jer oporbenjaci nisu pobijedili) da može o svemu odlučivati.
-Pa pošto ima legitimitet neka legitimno pokaže projekte šetnice svim građanima koji su glasali za njega, preporučila je Žužić, čime bi potvrdio da poštuje volju svojih birača.
-Zakon o proračunu JLS, čl. 48. nalaže da se za svaki projekt utvrdi ekonomska tj. financijska opravdanost. Ukoliko finalni projekt šetnice u duljini od 45 km nije prezentiran gradskom vijeću i po njegovim izjavama ne zavrjeđuje odluku gradskog vijeća, utvrđivanje ekonomske opravdanosti i donošenje odluke da se (ne) ide u taj zahvat onda ne znamo što on misli čemu služi gradsko vijeće, koja je uloga gradskih vijećnika, zaključio je Galović.
Jesu li građevinske dozvole zakonite?
Nastavno su novinari pitali kako je moguće da se izdala građevinska dozvola za projekt koja nije planirana na pomorskom dobru, već se jasno vidi u planskoj podlozi UPU Alberi da je trasa obalne ceste/šetnice izmaknuta 100 metra od obale. Plan UPU Alberi- turizam je važeći plan za ovaj turistički obuhvat po kojemu je trebalo ishoditi građevinsku dozvolu, jer u protivnome čemu služe planovi nižeg reda (detaljni), odnosno, planovi višeg reda tek generalno daju smjernice za namjenu određnog prostora. Unatoč tomu inspekcije su utvrdile da se gradi u zakonskim okvirima, zadnja je izjava iz Grada Umaga. Kako?
-To samo gradonačelnik zna, jer nije pojasnio koje inspekcije i što su utvrđivale, mišljenja je Žužić, a Galović, inače čovjek od struke, dipl. ing. građevine je kratko ispalio: „Na temelju Plana Gradonačelnika!“
Zaključno možemo konstatirati da su sve silovitiji javni nastupi oporbenih vijećnika, ali ni približno agresivni i ubrzani kao što su rušilački radovi na hrvatskoj rajskoj obali, koja nestaje trajno u svojoj intaktnoj izvornosti pod rušilačkim naletima teške mehanizacije. A iz resorta Petram su se SREĆOM, u svom zahtjevu za utvrđivanje granica pomorskog dobra resornim državnim institucijama (IŽ i Ministarstvu) jasno napisali da će urediti (?) PLAŽU UZ POTPUNO OČUVANJE SVIH PRIRODNIH DATOSTI, pa pokušajte zamisliti kakav bi tek teror u prirodi provodili da se aktualnim zahvatima nisu obvezali štititi cjelovitost vrijednog i prelijepog okoliša u priobalju kao i obalnog ekosustava u Savudrijskoj vali.
Sanja Bosnić