Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia

Bassanese-Jurman u oporbi bili su borci za interese građana
Objavljeno: 04.05.2025 u Objavljeno: 20:30
Evo kako je zborio Mauro Jurman 2008. godine !
Vrijeme brzo leti, a ljudsko pamćenje je kratko. Sva je sreća da postoje pisani tragovi koji dokazuju nečije izgovorene riječi i djela. Samozatajni dugogodišnji zamjenik gradonačelnik Grada Umaga-Umago, Mauro Jurman, bio je vrlo aktivan gradski vijećnik u mandatu 2005.-2009., beskompromisni borac za prava građana Umaga.
Postoje brojni objavljeni članci u arhivi Glasa Istre, La Voce del Popolo i drugim regionalnim štampanim i elektroničkim medijima, gdje se zainteresirani čitatelj, može informirati, kako je nastao „nepobjedivi“ umaški politički dvojac Bassanese-Jurman.
Umaški politički „bordel“
Priznajem, posjedujem neku vrstu birokratske sklonosti, čuvam mnogobrojna izdanja i članke, ali i dokumentaciju o raznim događajima iz svoje dugogodišnje radne i društveno-političke prakse. Stoga ništa čudno da su mi ovih dana „pod ruke“, dospjele izjave Maura Jurmana od prije 17 godina.
Neki će se sjetiti, prije pobjede na lokalnim izborima u svibnju 2009.g. kada je postao prvi direktno izabrani gradonačelnik Grada Umaga-Umago, Vili Basanese je obnašao funkciju Predsjednika Gradskog vijeća. Bilo je to razdoblje „neprincipijelnog komešanja i slaganja vlasti“ na umaškoj političkoj sceni, neka vrsta političkog „bordela“ u kojem je svatko mogao koalirati sa svakim, a u takvim prilikama, dvojac Bassanese-Jurman, pokazao se vrlo uspješnim, bili su nezavisni gradski vijećnici, što znači, nisu imali nikakve ideološke predrasude da koaliraju bilo s kime. Sve za dobro građana Umaga.
Već 2012. g. dvojac Bassanese-Jurman, se „prekrštava“, tako što se odriču svoje nezavisne političke pozicije i ideološki se svrstavaju u socijaldemokrate postavši istaknuti članovi SDP-a a Bassanese uskoro i višegodišnji predsjednik SDP-a Istre. Sve za dobro građana Umaga i Istre.
Demokracija u vrijeme IDS-a
Tekla je 2008. godina a na dnevnom redu tematske sjednice Gradskog vijeća (u današnje vrijeme se tematske sjednice više ne održavaju jer ih vladajući smatraju nepotrebnima) našla se važna tema: IZRADA PROSTORNIH PLANOVA.
Nakon iscrpnog izvještaja o izradi prostornih planova od 2005. do 2007. kojeg je podnijela dogradonačelnica dipl.ing.arh. Mirjana Vrbat Škopac a u kojem je između ostalog zaključila da treba, zbog manjka kadrova, hitno ekipirati odsjek za prostorno uređenje i formirati samostalni odjel za izdavanje građevnih dozvola, razvila se diskusija u kojoj je aktivno sudjelovao vijećnik Mauro Jurman.
U svojoj diskusiji, Jurman je istaknuo „da je apartmanizacija obale počela u prvom mandatu Kraljevića, ali niti četiri godine nakon toga nije bolje jer su donosili planovi koji su bili u interesu tadašnje članice poglavarstva, kasnije smijenjene zbog sukoba interesa, arhitektice Rite Počekaj“. Optužio je IDS-ovog člana poglavarstva Fabija Jeličića da „od 2006. do danas nije napravljeno ništa i da bi zbog toga spomenuti trebao snositi posljedice (vjerojatno je mislio na ostavku op.a.). U nastavku diskusije Jurman je konstatirao: „Donošenje planova sada se opet pokreće samo zbog potreba pojedinaca, ne i građana“. Mislio je pritom i na izmjene PUP-a povijesne jezgre u kojima su zanemarene potrebe žitelja.
Preinake PUP-a na zahtjev investitora
Zaista, preinake PUP-a povijesne jezgre pokrenute su na zahtjev zainteresiranih investitora a na pitanje predsjednika Gradskog vijeća Vilija Bassanesea što će se dogoditi ako taj PUP vijećnici ne budu usvojili, predloživši da se netom okončana javna rasprava ponovno pokrene, odgovorila je nadležna pročelnica Vida Ferlin. Kratko je objasnila da se ništa neće dogoditi ako vijećnici ne usvoje plan-postupak će se prekinuti, a pet ciljanih lokacija u starom gradu neće biti riješeno.
Kada se čitaju danas više godina stare rasprave na umaškom gradskom vijeću (u vrijeme IDS-ove vlasti), može se uočiti, što god o tome mislili, da je svaki vijećnik, oporbeni ili pozicijski, bio slobodan iznositi vlastito mišljenje o bilo kojem pitanju na dnevnom redu. Tako je npr. IDS-ovac Daniele Fattor na istoj sjednici Gradskog vijeća rekao: „S ovim izvješćem se jako zakasnilo i u tri godine je trebalo napraviti puno više“. Nije mu bilo jasno zašto su za urbanizam u proračunu planirana samo tri milijuna kuna, od kojih je u prošloj godini potrošeno tek 13 posto. Zaključio je, da se sada izrađuju dva detaljna plana i to za dva investitora.
U današnje vrijeme vladavine gradonačelnika Vilija Bassanesea, nezamislivo je da netko od vijećnika koji ga podržavaju u Gradskom vijeću nastupi kritički o bilo kojem pitanju.
Dakle, politički dvojac Bassanese-Jurman, značajno je unazadio demokratske odnose i rasprave u predstavničkom tijelu Grada Umaga-Umago. Posebno je to vidljivo u ponašanju predsjednika Gradskog vijeća Ivana Belušića koji tokom sjednica prati znakove, pokrete rukom, koje mu upućuje gradonačelnik Bassanese pa slijedom toga vodi sjednicu na određeni način, u pravilu izricanjem opomena oporbenim vijećnicima za njihove pokušaje rasprave, ali i bezrazložnim izbacivanjem sa sjednica i zabranom dolaska na sljedeće dvije sjednice, tzv. dvostruko udaljavanje. Oporbeni vijećnik Goran Galović, prema našim saznanjima drži rekord u Hrvatskoj po broju udaljavanja sa sjednica i zabrane prisustvovanja istima, na mig Bassanesea.
Prostorni planovi u razdoblju vladavine Bassanesea
Slijedimo li poruku Maura Jurmana koju je izrekao na sjednici Gradskog vijeća početkom travnja 2008.g. da su „GRAĐANI ZANEMARENI U PROSTORNIM PLANOVIMA“, postavlja se pitanje, a što bi trebali kazati za prostorne planove koji se danas donose i u čijem donošenju on, kao zamjenik gradonačelnika učestvuje i zajedno sa gradonačelnikom odlučuje o namjeni prostora u planovima i s kojim razlogom se to radi?
Trebalo bi nam puno prostora da bi nanizali sve prostorne planove koji su se donosili od 2009.g. do današnjih dana (razdoblje vladavine gradonačelnika Bassanesea i njegovog zamjenika Jurmana) , a u kojima su se vršile (ciljne) izmjene i dopune s kojima je zainteresiranim investitorima omogućena izgradnja odnosno realizacija nekih njihovih projekata, na kojim su se pojedini dobro obogatili. A kako ti investitori postižu ono čemu teže, da im se u prostornim planovima stvore uvjeti za realizaciju njihovih projekata? Naravno, ne dolazi u obzir pomisliti na podmićivanje!?
Navest ću samo neke primjere izmjena i dopuna prostornih planova koji su značajno uzburkali umašku javnost.
1.Izgradnja benzinske crpke u ulici Joakima Rakovca u Umagu
Kao što je poznato, benzinska crpka je izgrađena na lokaciji nekadašnje Tipografije. Da bi se mogla izgraditi benzinska crpka u neposrednoj blizini stambenog naselja, valjalo je staviti van snage DPU Centar (Detaljni plan uređenja Centar). Dogodilo se to 19.srpnja 2019.g. Na istoj sjednici Gradskog vijeća donijet je UPU Umag koji je u sebi sadržavao vješto prikrivenu odredbu u tekstualnom dijelu plana koja je samo dobro upućenim interesentima omogućavala izgradnju benzinske crpke u centru grada gdje je to praktički nedopustivo. Naravno da u uvodnom obrazloženju vijećnicima prilikom izglasavanja plana, tada vršitelja dužnosti pročelnika resornog upravnog odjela Vladimira Jakovca nije bilo ni riječi o toj „tajnovitoj“ i dvoznačnoj odredbi u UPU koja će omogućiti izgradnju benzinske crpke. Pročelnik Jakovac je kasnije tvrdio da nije znao za tu skrivenu namjenu iako je bio ovlaštena osoba za koordinaciju aktivnosti sa riječkom projektantskom tvrtkom koja je bila izrađivač plana. Evidentno je, riječki projektanti nisu sami na svoju ruku osmislili način da se ipak može graditi benzinska. Netko ih je iz Grada uputio i to naložio. Tko zna tko?
2. U istom tom UPU Umag stvorene su pretpostavke da se može na lokaciji bivšeg Mlinotesta graditi ogromna i visoka zgrada sa brojnim apartmanima, ili kako se već zovu te stambene jedinice za povremene boravke gostiju i vlasnika.
3. Nije se zaboravilo niti na lokaciju bivše Podravke za koju ćemo tek u budućnosti vidjeti što će se izgraditi u tom stambeno-turističkom kompleksu i tko je investitor. Nije teško pogoditi da je trgovanje utjecanjem bilo prisutno u svim tim aktivnostima izrade Urbanističkog plana uređenja Umaga.
4. Isto tako, valja naglasiti da se izgradnja nekoliko nebodera na užem području Grada neće dogoditi „po duhu svetome“ već kao posljedica postignutog prethodnog dogovora između nositelja izvršne vlasti i zainteresiranih investitora, te ugrađenih odredbi u prostorne planove.
5. Valja se prisjetiti da je gradonačelnik pogodovao u izmjenama prostornih planova i samome sebi u Juricanima te suvlasnicima ,svojim rođacima nepoznate adrese? O toj su aferi pisali nacionalni mediji 2018. Naime, u izmjenama i dopunama PPUG-a Umag te UPU Juricani urbanizirao je poljoprivredno zemljište, 9000m2 u građevinsko (poduzetnička zona, pretežito zanatska) pa višestruko sebi i suvlasnicima -parenteli povećao vrijednost parcela!
Nakon što je Goran Galović na javnoj raspravi otkrio tu malverzaciju, Bassanese je bez odluke Gradskog vijeća, sljedeći dan darovao svoj dio parcele Gradu Umagu, bez da su propisno vijećnici iskazali interes za tom parcelom i glasali, nego je odluku o prihvaćanju darovnog ugovora potpisala službenica Maja Galović?! Ostaje pitanje je li Bassanese bio u sukobu interesa zbog urbaniziranja zemljišta samome sebi te rodbini kojoj je također pogodovao?
A Jurman šuti kao riba
I gdje je u svemu tome Mauro Jurman, zamjenik gradonačelnika, onaj isti koji je prije 17 godina, u ime građana Umaga bio veliki borac za prava i potrebe građana Umaga, a ne velikih apetita i interesa grabežljivih financijski moćnih pojedinaca ?
Mauro Jurman je i nakon 2008. otkako je zamjenik gradonačelnika redovito prisustvovao u svim javnim raspravama prilikom prezentiranja izmjena i dopuna prostornih planova. Ali u toj ulozi više nije nikada izustio niti riječ zašto se preskaču potrebe građana Umaga, a još manje je bio protiv nekih prostorno-planskih rješenja.
Ispada kao da su u pitanju dvije različite osobe, dijametralno suprotne. Prva koja se 2008. borila protiv apartmanizacije i građevinskog lobija i druga osoba koja se kao zamjenik gradonačelnika tijekom svih mandatnih razdoblja uopće ne izjašnjava oko ozakonjenja bespravno sagrađenih terasa u starogradskoj jezgri i tako važnog pitanja kao što je stambena politika te potrebe mnogih žitelja Umaga koji su pokazali želju da na svojim česticama riješe stambeno pitanje, kao i svoje djece koja žele nastaviti živjeti u Umagu, na svojoj nekretnini.
Komentar: Veljko Ivančić