Novigrad:Finalno natjecanje u kategoriji 700 vina i promocija talijanskog vodiča Vinibuoni d'Italia
AFERA HYPO. Županijski sud u Puli ne želi primijeniti odluku Suda EU iz Luxembourga!
Foto: Hotel Kempinski, Savudrija
U Puli se i dalje vodi postupak protiv Ljubice Marfan i Mira Oblaka, dvoje optuženika iako su u istoj pravnoj stvari u Austriji pravomoćno oslobođeni još 2019. godine!
Županijski sud u Puli prošlog tjedna odvažio se na manevar koji je u hrvatskom pravosuđu dosad bio iznimno rijetko viđen: odlučio je potpuno zanemariti presudu Suda Europske unije u Luksemburgu donesenu upravo u slučaju u kojemu se u Puli sudilo te time izložio i Republiku Hrvatsku pokretanju postupka pred Sudom EU-a. Još važnije, iz zapisnika o raspravi provedenoj pred tročlanim sudskim vijećem kojim je predsjedala sutkinja Dragana Kos Milevoj, u kojemu su sjedili još Ljubica Subotić i Slavica Kaić, proizlazi to da je pulskom sudu ova europska presuda i praksa oko njene implementacije gotovo pa nevažna: bili su upozoreni da su dužni proučiti sve dostupne materijale koji su im dostavljeni sa sudova u Austriji, no to nisu učinili, nego su lakonski donijeli odluku na štetu optuženika. Radi se o potencijalno opasnom presedanu otvorenog kršenja i hrvatskog i europskog pravnog poretka, piše Nacional.hr.
Županijski sud u Puli po presudi Suda iz Luxembourga obvezan je usporediti dva sudska spisa, u Hrvatskoj i Austriji, uzimajući u obzir i sve činjenice navedene u obrazloženjima sudskih akata, ali to odbija
Konkretno i pojednostavljeno rečeno, riječ je o predmetu protiv Ljubice Marfan i Mira Oblaka, dvoje optuženika u javnosti poznatih po “aferi Hypo”, kojima se u Puli sudi zbog navodnog nanošenja štete ovoj austrijskoj banci. Postupak protiv njih za ista djela vođen je i u Austriji, no ondje su pravomoćno oslobođeni krivnje. U Hrvatskoj je, međutim, na djelu sasvim suprotan scenarij: dvoje optuženika dulje od jednog desetljeća razvlači se po sudovima u nizu odvojenih procesa, bez ikakve perspektive da će ove trakavice skoro biti privedene kraju. Proces u Puli tek je jedan u nizu, ali ipak je dodatno neobičan jer iz dokumenata koje posjeduje Nacional proizlazi da je na djelu eklatantno kršenje presuda najvišeg europskog suda.
Sve je zapravo započelo u Austriji 2010. godine kada su tamošnja tijela kaznenog progona razmatrala kaznenu prijavu za oštećenje nekadašnje Hypo Alpe Adria Bank International AG iz Klagenfurta za sveukupno 161 milijun eura, s koliko je ova banka financirala izgradnju prvog hrvatskog luksuznog resorta s golf-igralištem Kempinski Adriatic u Savudriji, otvorenog za javnost u ljeto 2009. Na optuženičku klupu pred Zemaljskim sudom u Klagenfurtu su u ožujku 2016. sjeli nekadašnji dvojac iz uprave ove banke Wolfgang Kulterer i Guenter Striedinger te voditelji projekta u Savudriji Miro Oblak i Ljubica Marfan. Već iste godine, nakon osam mjeseci suđenja, donesena je presuda – za dvojac iz Hrvatske oslobađajuća, za razliku od Kulterera i Striedingera – koja je postala pravomoćna odlukom Vrhovnog suda Austrije u ožujku 2019. Usporedo s postupkom u Austriji, ali znatno sporijim tempom, za ista djela iz austrijske kaznene prijave koja je obuhvaćala sve poslovne aktivnosti u izgradnji resorta od 2002. do 2007., u Hrvatskoj je podneseno sveukupno trinaest prijava, od kojih su neke odbačene, a po drugima sud i Županijsko državno odvjetništvo u Puli još uvijek formalno “rade”, iako je od njihova podnošenja proteklo punih 12 godina. Tadašnji zamjenik glavnog državnog odvjetnika Dražen Jelenić, kojemu su prijave upućene na ruke, napisao je opasku “hitno”. Sve istražuje Eddy Putigna, nekadašnji županijski državni odvjetnik, odnedavno na funkciji zamjenika.
Upravo u spomenutom postupku pred Županijskim sudom u Puli još u jesen 2017. tadašnja sutkinja Gabrijela Marčeta Ferić uputila je Sudu Europske unije zahtjev za donošenjem odluke o prethodnom pitanju, no taj nije formalno udovoljavao zahtjevima postupka te je odbijen kao nedopušten uz mogućnost ponovnog traženja donošenja odluke o prethodnom pitanju. Pitanje na koje je tražen odgovor jest “kako ocijeniti je li ili nije presuđena stvar u drugoj članici Unije?”. Ista je sutkinja novi zahtjev uputila u jesen 2021., u postupku je održano i jedno ročište u Luksemburgu, a presuda Suda EU C – 726/21 je donesena 12. listopada 2023. Županijski sud u Puli po toj presudi obvezan je usporediti dva sudska spisa, u Hrvatskoj i Austriji, uzimajući u obzir ne samo činjenice navedene u izrekama optužnice i pravomoćne presude koja mu je dostavljena iz druge države članice, već i činjenice navedene u obrazloženjima tih akata. Sud u Puli to odbija učiniti, što proizlazi i iz zapisnika s ročišta održanog prošlog tjedna, koji Nacional posjeduje.
Ovaj predmet je inače oduzet sutkinji koja je zatražila donošenje odluke o prethodnom pitanju od Suda Europske unije, pod formom preraspodjele poslova na pulskom sudu, te je dodijeljen novoj sutkinji Dragani Kos Milevoj koja je na Županijski sud u Puli tek nedavno stigla s Općinskog suda.
Obrana Ljubice Marfan i Mira Oblaka, s kojima je optužen i Slobodan Brajković, silno se potrudila pojasniti pulskom sudu da u ovom slučaju treba primijeniti načelo ne bis in idem, odnosno “već presuđenoj stvari”: čak je zatražila pismeno mišljenje vodećeg znanstvenog autoriteta u europskom pravu, profesorice zagrebačkog Pravnog fakulteta Melite Carević, koja je u suradnji s Davorom Petrićem upravo za potrebe ovog predmeta zaključila da se radi o grubom kršenju prava Europske unije jer presude Suda EU-a obvezuju sve nacionalne sudove u svim državama članicama EU-a.
Radi se mimo procedure i pravila
No sutkinja Dragana Kos Milivoj, kako proizlazi iz zapisnika koji posjeduje Nacional, strankama u postupku doslovno je kazala: “Mi smo to malo gledali, doduše ne u ovom vijeću, i po nama to ne bi bio ‘ne bis in idem’ tako da ja idem u raspravu i odredit ćemo termine idućih rasprava”. Iz ovih rečenica proizlazi da su odluke o ovom predmetu – pa i ignoriranju presude u Austriji i odluke Suda EU-a – donošene mimo procedure i pravila, odnosno izvan sudnice. Posebno je problematičan podatak da se hrvatski sud, kako je objašnjeno, “ne želi zamarati” usporedbom spisa u Puli sa spisima u Austriji, premda je eksplicitno propisano da upravo to mora učiniti kako bi se provjerilo radi li se o već presuđenoj stvari. O svemu više na linku:
Izvor:Nacional.hr